Co będzie z zakazem handlu w niedziele? Podano pierwsze warunki

Przewiduje się, że jednym z pierwszych działań nowego rządu może być zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Pracownicy w te dni mieliby otrzymywać większe wynagrodzenie 

Fot. Shutterstock

Jeszcze przed wyborami Koalicja Obywatelska obiecywała likwidację zakazu handlu w niedziele. Wyjaśniała jednak, że chce aby każdy pracownik miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w niedzielę. Natomiast Trzecia Droga w swoim programie zapewnia dwie niedziele handlowe w miesiącu „jednak z poszanowaniem praw pracowników”. Z kolei propozycją Lewicy są dwa i pół razy wyższe stawki za pracę w niedziele.

Jak wyjaśnił dla „Rzeczpospolitej” Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, powrót handlu w niedziele jest dobrym i potrzebnym rozwiązaniem. Wioletta Żukowska-Czaplicka z Federacji Przedsiębiorców Polskich dodaje również, że dotychczasowe doświadczenia, w tym m.in. liczne wyjątki i próby obchodzenia zakazu, jedynie potwierdzają problematyczność tych przepisów. Ponadto, Krzysztof Małecki z Forum Związków Zawodowych oznajmia, że forum przychylnie patrzy na zniesienie zakazu.

„Otrzymaliśmy natomiast jednoznaczne stanowisko od naszej organizacji branżowej zrzeszającej pracowników handlu, która potępia jakiekolwiek zmiany w wolnych niedzielach dla pracowników z tego sektora.”– dodaje Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Sebastian Koćwin. Zaznacza jednak, że w tej sprawie ścierają się dwie różne opnie.

Z kolei szef handlowej „Solidarności”, Alfred Bujara w rozmowie z portalem money.pl informuje, że najważniejszym jest wsłuchanie się w głos pracowników.

„Do części jeszcze ta informacja nie doszła, dopiero teraz niektórzy się „budzą” i są zdziwieni. Kiedy przed wyborami informowaliśmy zatrudnionych o tym, że handel w niedziele chcą przywrócić niektóre partie, mówili nam, że w takim razie będą musieli zwolnić się z pracy w handlu” – dodaje.

Źródło: money.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]