Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie? Specjaliści wyjaśniają

Już niebawem będzie miała miejsce zmiana czasu z zimowego na letni. Pomimo, iż w nocy z sobotę na niedzielę będziemy mogli pospać godzinę dłużej, to takie rozwiązanie raczej niekorzystnie wpływa na nasz stan fizyczny oraz psychiczny

Fot. Pixabay

W niedzielę o godzinie 3:00 w nocy wskazówki zegarów zostaną cofnięte równo o 60 minut. Pomimo dodatkowej godziny snu, dla wielu osób takie przestawienie rytmu dobowego ma niekorzystny wpływ na zdrowie. O istnieniu różnych definicji pojęcia czasu mówi dr hab. Irena Iskra-Golec z Uniwersytetu SWPS. Najistotniejszy dla działania ludzkiego organizmu jest wykształcony podczas ewolucji zegar biologiczny, który reguluje okołodobowy przebieg procesów życiowych. Ekspertka wyjaśnia, że zegar biologiczny jest synchronizowany przez cykl czasu słoneczny.

Jednak ze względu na jego zróżnicowanie w zależności od stref geograficznych, konieczne było terytorialne ujednolicenie obowiązującego czasu. Tak ustalono czas urzędowy lub zegarowy. Iskra-Golec informuje, że dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku powoduje wiele konsekwencji. Te wynikają natomiast z zaburzenia związków między czasem słonecznym, zegarowym i biologicznym. Dodaje, że zanim zdążymy przygotować nasz zegar biologiczny do nowego czasu (u większości ludzi trwa to około tygodnia), może nastąpić wiele niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych oraz psychicznych.

Badania naukowe pokazują, że przesuwanie pory budzenia się, zwłaszcza na wcześniejsze, w dłuższej perspektywie prowadzi do pogorszenia zdrowia, obniżenia średniej długości życia oraz wydajności w pracy. Oczywiście również powoduje wystąpienie zaburzeń snu, które mogą być przyczyną wielu chorób.

Z kolei Adam Spiry z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa tłumaczy, że choć posiadanie większej ilości czasu na aktywność wieczorem, ekspozycja na światło bliżej pory snu utrudnia zasypianie. Rano tracimy światło, przez co wielu ludzi budzi się gdy już jest ciemno. Jest to bardzo negatywna zależność, gdyż ekspozycja na światło rano ma działanie pobudzające i pomaga nam utrzymać rytm dobowy.

Dodaje, że najlepiej funkcjonujemy, gdy cykl snu i aktywności podąża za słońcem. Gdy słońce zachodzi, ludzie naturalnie robią się senni, co także ma związek z uwalnianiem melatoniny. Wiosną, kiedy przechodzimy na czas letni, zwiększamy ilość światła, na które jesteśmy narażeni w godzinach wieczornych.

W 2018 roku podczas otwartych konsultacji publicznych UE aż 84 procent respondentów opowiedziało się przeciw zmianom czasu. To skłoniło do przygotowania projektu dyrektywy w sprawie rezygnacji ze zmian czasu w krajach Unii Europejskiej.

Źródło: tvn24.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]