Robisz zakupy online? CSIRT KNF ostrzega przed takimi oszustwami!

Zakupy online cieszą się ogromną popularnością. Dzięki nim możemy w wygodny sposób wybrać oraz zapłacić za upragniony towar bez potrzeby wychodzenia z domu. Niestety takie rozwiązanie nie jest doskonałe i możemy łatwo paść ofiarą oszustwa

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Na swoim portalu w serwisie X (dawny Twitter), Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego ostrzega przed internetowymi oszustwami, zwłaszcza w sytuacji robienia zakupów. Przestępcy liczą na nieuważności klientów sklepów odzieżowych i w celu wyszukiwania potencjalnych ofiar korzystają z popularnych serwisów społecznościowych, w tym z Instagrama. Tak umieszczają spreparowane reklamy kierowane do osób zainteresowanych modą i obiecują atrakcyjne ceny za produkty popularnych marek.

Wykorzystują w tym celu wizerunki np. sieci Cropp, Sinsay lub Mohito. W reklamach tych również zawarte są linki, które prowadzą do spreparowanych stron. Tam oszuści próbują od potencjalnej ofiary wyłudzić dane do karty płatniczej, co w konsekwencji prowadzi do kradzieży środków finansowych z konta. Należy zatem pamiętać, że prawdziwa oferta zawsze prowadzi do oficjalnego profilu producenta. Jeśli tak się nie dzieje, ofertę warto potraktować jako niewiarygodną lub przed podaniem swoich danych, poprosić o jej weryfikację.

Takie fałszywe oferty internetowe są doskonałą metodą manipulacji dla cyberprzestępców. Z tego względu warto zatem zawsze patrzeć z umiarem na takie okazje i sprawdzać je u wiarygodnego źródła. Nie należy nigdy w takich sytuacjach działać pod wpływem impulsu.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]