Każdy może otrzymać SMS z tych numerów kierunkowych. Należy zachować ostrożność!

Trwa kampania oszustów, których działanie polega na rozsyłaniu do losowych odbiorców wiadomości SMS z numerów kierunkowych +44 oraz +66. W treści potencjalne ofiary są nakłaniane do podjęcia działań, by umożliwić dostawę rzekomej paczki

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

CERT Poczta Polska informuje o nowej kampanii phishingowej. Tym razem cyberprzestępcy rozsyłają losowo do Polaków SMS-y z kierunkowego +44 (wskazującego na numer z UK) lub +66 (numer wskazujący na  Tajlandię). W treści widnieje informacja o rzekomej przesyłce, jednak jest to próba wyłudzenia danych (na przykład pod pretekstem konieczności potwierdzenia adresu dostawy), a w następstwie pieniędzy.

Należy pamiętać, że takie wiadomości nie są autentycznymi komunikatami Poczty Polskiej. Apeluje się zatem o zachowanie ostrożności oraz stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Należy w związku z tym:

  • nie otwierać podejrzanych linków, zwłaszcza od nieznanych nadawców,
  • uważać na wszelkie internetowe „okazje”,
  • weryfikować u źródła autentyczność otrzymywanych próśb i informacji,
  • jeżeli natomiast padło się ofiarą oszustwa należy niezwłocznie zgłosić sprawę do banku i organów ścigania, a w przypadku spraw związanych z wykorzystaniem wizerunku Poczty Polskiej – również do CERT Poczta Polska pod adresem: [email protected].

SMS z numeru +44 lub +66 w sporadycznych przypadkach może oczywiście oznaczać autentyczną wiadomość, ale z pewnością nie należy wiązać jej z działalnością Poczty Polskiej. Należy pamiętać, że cyberprzestępcy w swoich metodach oszustwa często korzystają z zagranicznych numerów.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]