Ostrzeżenie GIS! Salmonella wykryta w tych partiach popularnych przypraw

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega konsumentów. W dwóch partiach popularnych przypraw wykryto pałeczki Salmonelli. Ich spożycie może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi

Fot. Domena publiczna / Kraków w Pigułce

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o pałeczkach Salmonelli wykrytych w opakowaniu sezamu łuskanego wyprodukowanego przez Helio S.A. (partia nr 23003716). Znajdowała się ona w jednej z pięciu próbek tego produktu. Spożycie tego produktu bez obróbki termicznej stanowi ryzyko zatrucia pokarmowego.

Dodano, że w przypadku wystąpienia objawów zatrucia po jego spożyciu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.  Firma Helio S.A podjęła bezzwłoczną decyzję o wycofaniu wskazanej partii produktu ze sprzedaży oraz powiadomiła swoich odbiorców. GIS dodał, że firma poinformowała, że badanie surowca przez dostawcę nie wykazało obecności pałeczek Salmonella.

Ponadto bakterie Salmonelli wykryto również w innej przyprawie. Chodzi o produkt Majeranek suszony Prymat GastroLine„, wyprodukowanym przez Prymat sp. z.o.o. (partia nr L1400164). W tym przypadku Salmonella również znajdowała się w jednej z pięciu analizowanych próbek. Prymat podał, że zidentyfikował wszystkich odbiorców kwestionowanej partii wyrobu gotowego i niezwłocznie zwrócił się  z prośbą o wstrzymanie dystrybucji wskazanej partii produktu i zwracania jej do magazynu spółki w celu utylizacji. Zaapelowano aby nie spożywać produktu z partii objętej komunikatem, a w przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego, należy skontaktować się z lekarzem.

Pałeczki Salmonelli od lat są najczęstszą przyczyną zakażeń przewodu pokarmowego o pochodzeniu bakteryjnym. Najczęstszymi objawami są biegunka, bóle brzucha oraz wymioty.

Źródło: Interia
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]