Banki ostrzegają! W tym okresie łatwo paść ofiarą oszustwa

Wielkimi krokami zbliża się Black Week, którego zwieńczeniem będzie Czarny Piątek. W związku z tym banki apelują swoich klientów o ostrożność, gdyż ten czas jest idealną okazją dla cyberprzestępców

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

W tym roku Czarny Piątek wypada 24 listopada. Zwyczaj ten wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest to umowny początek sezonu zakupowego przed Bożym Narodzeniem. W ten dzień, oraz w poprzedzający go tydzień – Black Week – wiele sklepów wprowadza okazyjne oferty i promocje. Niestety również cyberprzestępcy w tym okresie widzą swoją szansę, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa.

Swoich klientów ostrzega m.in. Santander Bank Polska w swoim wpisie na Facebooku. Wyjaśnia w nim, jak chronić swoje dane podczas zakupów online. Oszuści stosują najróżniejsze metody, w których na przykład rozsyłają SMSy z informacją o rzekomym odbiorze paczki lub tworzą spreparowane strony internetowe z ofertami, które są podejrzanie atrakcyjne. Podobny apel do klientów wystosował również Alior Bank.

Decydując się na zakupy w sieci należy każdorazowo weryfikować wiarygodność sklepów czytając opinie i sprawdzając dostępne formy płatności. Jeśli w porę nie zorientujemy się, że interesująca go oferta jest fałszywa, możemy zostać przekierowani na spreparowany formularz płatności, którego celem jest wyłudzenie danych logowania do bankowości elektronicznej lub karty płatniczej. To w następstwie daje przestępcom możliwość kradzieży środków z konta bankowego.

Warto też wspomnieć o innej popularnej metodzie oszustwa, którą jest spoofing telefoniczny. Polega ona na tym, że osoba podająca się za pracownika banku (lub innej instytucji) czy funkcjonariusza policji dzwoni do losowych odbiorców i sugeruje konieczność podjęcia działań (pod różnymi pretekstami). Takimi działaniami mogą być na przykład przelanie środków na inne konto, instalację dodatkowych aplikacji czy nawet wypłatę pieniędzy w bankomacie. W takiej sytuacji od razu możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z oszustem.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]