Niezwykłe „diabelskie” zjawisko może pojawić się również w naszym ogrodzie! Lasy Państwowe wyjaśniają

Spacerując po lesie, lub spoglądając na własny trawnik w ogródku, możemy natknąć się na niezwykły widok. Nasi przodkowie nazywali je czarcim kręgiem, kręgami czarownic lub czarcim kołem. Lasy Państwowe tłumaczą, czym faktycznie ono jest

Fot. Kraków w Pigułce

Na swoim portalu na Facebooku, Nadleśnictwo Kłodawa opublikowało zdjęcie niecodziennego, leśnego zjawiska. Fotografia wykonana została w Leśnictwie Łośno niedaleko miejscowości Mszaniec, a przedstawia ona tak zwane „czarcie kręgi”, choć nasi przodkowie nazywali je także czarcimi kołami lub kręgami czarownic. Takie zjawisko nie występuje jedynie w Polsce. W krajach anglojęzycznych znane jest jako „Fairy ring” (ang. wróżkowy krąg, krąg wróżek), w Niemczech i Francji, podobnie jak w Polsce, określa się je mianem „Hexenring” oraz „Rond de sorcières” (niem., fr. kręgi/pierścienie czarownic).

Takie zgodne nazwy powstały dzięki niezwykłemu kształtu zjawiska, gdyż grzyby rosną w taki sposób, że tworzą pierścień. Jednak jak powstaje taki „czarci krąg”? Nadleśnictwo Kłodawa wyjaśnia, że powstaje ono w warunkach sprzyjających rozwojowi grzybów w lasach, na łąkach, a nawet na przydomowych trawnikach.

„Grzybnia, rozrastając się, wyczerpuje składniki odżywcze i zatruwa glebę swoimi toksynami. To stwarza niekorzystne warunki do rozwoju grzyba i hamuje jego wzrost wewnątrz okręgu” – opisano w poście.

Dodano, że rozwój grzybni oraz wzrost owocników możliwy jest tylko na obrzeżach pierścienia. Tam bowiem znajduje się wiele składników odżywczych. Dawni Słowianie wierzyli natomiast, że kręgi powstawały w miejscu sabatu i były efektem odprawiania czarów. Wspomniano również ciekawostkę, która mówi o wykorzystaniu motywu „czarciego kręgu” przez pisarza Andrzeja Sapkowskiego w swojej sadze o Wiedźminie, dokładniej w opowiadaniu „Ziarno prawdy”.

Źródło: rmf24.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]