Taki SMS może trafić do każdego! Odbiorcy apelowani o ostrożność

Portal dobreprogramy.pl ostrzega przed cyberprzestępcami wykorzystującymi wizerunek platformy OLX. Rozsyłają oni SMSy zawierające spreparowane linki do losowych odbiorców 

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Oszustwo z wykorzystaniem wizerunku OLX, DHL lub innej instytucji kojarzonej ze sprzedażą online, w dalszym ciągu jest często używane przez przestępców. Potencjalne ofiary otrzymują wiadomości SMS z informacją o rzekomej konieczności potwierdzenia sprzedaży i otrzymania za nią środków. Pod treścią znajduje się link, który przekierowuje osoby, które nie zorientują się w porę, na spreparowane strony, do złudzenia przypominające te autentyczne.

Na takich stronach zazwyczaj znajduje się spreparowany formularz logowania do bankowości elektronicznej, gdzie pod pretekstem „otrzymania pieniędzy” za towar, ofiara będzie chciała wpisać swój login i hasło do banku. W następstwie przestępcy wykorzystują te dane do logowania się na autentyczne konto bankowe i próbują przelać oszczędności na swoje konto. Portal dobreproramy.pl ostrzega przed takimi wiadomościami i apeluje o zachowanie ostrożności. Należy w takiej sytuacji pamiętać, że OLX ani żadna podobna platforma nie komunikuje się w ten sposób z klientami, a status sprzedaży można śledzić m.in. po zalogowaniu do serwisu z poziomu komputera czy aplikacji mobilnej.

Zatem z góry można zakładać w takiej sytuacji, że tego typu wiadomości są próbą wyłudzenia danych. Najlepiej ją zignorować i od razu usunąć aby uniknąć pomyłki w przyszłości. Niestety dalsze stosowanie takiej metody oszustwa może świadczyć o tym, że niektórzy odbiorcy wciąż padają jej ofiarą.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]