CERT Orange ostrzega! Klienci powinni zachować czujność

Obecnie klienci Orange powinni być szczególnie uważni. Trwa bowiem kampania phishingowa, w której oszuści, podszywając się pod firmę Orange rozsyłają spreparowane maile, w celu wyłudzenia pieniędzy

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

CERT Orange wydało komunikat, w którym ostrzega klientów Oragne przed mailami od cyberprzestępców. W ich treści zawarta jest spreparowana faktura. Jednak w tym wypadku należy być szczególnie ostrożnym, gdyż zawiera ona autentyczne dane klientów, a link szybkiej płatności prowadzi do prawdziwego serwisu Orange. Są jednak pewne oznaki, po których można poznać, że jest to oszustwo. Są to między innymi wytłuszczone zdaniu na początku e-maila, które nie jest napisane gramatycznie poprawnie.

Ponadto wątpliwości może wzbudzić w odbiorcach załącznik, który nie jest prawdziwą fakturą w formacie PDF, a spreparowanym plik archiwum ZIP, w praktyce skrywający skrypt VBS. Jeśli odbiorca go uruchomi, otworzy drzwi do przejęcia komputera przez zdalnego atakującego. CERT Orange zwraca uwagę na analizę złośliwego pliku w skanerze Virus Total, z której wynika, że szkodliwe archiwum jest poprawnie rozpoznawane jedynie przez kilka z 61 dostępnych w narzędziu silników.

Oznacza to, że na początku trwania kampanii oszustów wielu klientów otwierając podejrzany plik, mogło zainfekować swoje urządzenia, ponieważ oprogramowanie zabezpieczające mogło ich w danej chwili nie rozpoznać. Specjaliści alarmują o ostrożność oraz aby nie działać machinalnie w sytuacji otrzymywania tego typu maili. Ponadto przed pobraniem pliku zawsze należy dokładnie przyjrzeć się jego nazwie.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]