Niebezpieczna pogoda w całym kraju! IMGW wydało alerty pierwszego i drugiego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał żółte i pomarańczowe alerty. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem oraz marznącymi opadami, które mogą spowodować niebezpieczną gołoledź na drogach

Fot. Kraków w Pigułce

Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał alerty drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla województw: pomorskiego (powiaty: pucki, wejherowski, lęborski, słupski, Słupsk), zachodniopomorskiego (powiaty: sławieński, koszaliński, Koszalin, kołobrzeski, gryficki, kamieński, Świnoujście), śląskiego (powiaty: żywiecki, bielski, Bielsko-Biała), małopolskiego (powiaty: tatrzański, nowotarski, Nowy Sącz, nowosądecki, gorlicki) oraz podkarpackiego (powiaty: bieszczadzki, leski, sanocki, Krosno, krośnieński, jasielski).

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 60 kilometrów na godzinę, w porywach do 95 km/h na wybrzeżu i do 80 km/h w głębi lądu. Na Pomorzu oraz Pomorzu Zachodnim ostrzeżenia będą w mocy w godzinach 1:00-10:00 w czwartek, natomiast w pozostałych regionach od godziny 15:00 w czwartek do południa w piątek.

Ponadto ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem wydano w prawie całym kraju (w regionach, gdzie nie obowiązują alerty drugiego stopnia). Na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce, na Ziemi Świętokrzyskiej, Śląsku, Opolszczyźnie będą ważne od godziny 15:00 w środę do 6:00 rano w czwartek. Z kolei na Ziemi lubuskiej, w Wielkopolsce będą w mocy od godziny 11:00 w czwartek do 2:00 w nocy w piątek. Na Podlasiu, Kujawach ważne będą od godziny 11:00 w czwartek do godziny 2:00 w nocy w piątek. Natomiast na Warmii i Mazurach, Pomorzu, Pomorzu Zachodnim będą obowiązywać w godzinach 5:00-22:00 w czwartek.

Synoptycy ostrzegają także przed marznącymi opadami, które mogą sprzyjać powstaniu niebezpiecznej gołoledzi na drogach. Alerty drugiego stopnia wydane zostały dla województw:

  • pomorskiego (alerty ważne od północy do godz. 9:00 w czwartek);
  • zachodniopomorskiego –w powiecie sławieńskim, (alerty ważne od północy do godz. 9:00 w czwartek);
  • warmińsko-mazurskiego (alerty ważne od północy do godz. 9 w czwartek, a miejscami w godzinach 5:00-12:00 w czwartek);
  • kujawsko-pomorskiego – powiaty północne (alerty ważne od północy do godz. 9:00 w czwartek);
  • mazowieckiego – powiaty północne i północno-wschodnie (alerty ważne w godzinach 5:00-12:00 w czwartek);
  • podlaskiego (alerty ważne w godzinach 8:00-15:00 w czwartek).

Ponadto ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami marznącymi wydano we wszystkich województwach poza regionami gdzie obowiązują alerty drugiego stopnia, powiatami centralnymi i południowymi województw opolskiego i dolnośląskiego, a także powiatami południowymi województwa lubuskiego. Zaczną obowiązywać od północy i będą w mocy do godziny 9:00 w czwartek.

W województwach: zachodniopomorskim (w powiatach centralnych), pomorskim (w powiatach centralnych i południowych) i warmińsko-mazurskim (w powiatach zachodnich) obowiązują także alerty pierwszego stopnia przed ulewnym deszczem. W nocy lokalnie mogą pojawić się burze. Ostrzeżenia będą w mocy od godziny 9:00 w czwartek do 9:00 w piątek.

Źródło: TVN Meteo

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]