Wiadomość z tego numeru może otrzymać każdy. Należy zachować ostrożność!

Portal dobreprogramy.pl ostrzega przed SMS-ami wysyłanymi z numeru 726553818. Ten w sieci wykrywany jest jako potencjalnie niebezpieczny, gdyż jest on próbą wyłudzenia pieniędzy

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

„Hej mamo i tato, to jest mój nowy numer. czy możesz zapisać ten numer i wysłać mi wiadomość na Whatsapp.” – tak brzmi treść podejrzanego SMS-a z numeru 726553818, który przez wielu internautów wskazywany jest jako potencjalnie niebezpieczny. Pod treścią widnieje link do kontaktu w aplikacji, w który pod żadnym pozorem nie należy wchodzić. Oczywiście takich numerów jest znacznie więcej, jednak metoda jest w gruncie rzeczy taka sama. W niej cyberprzestępcy podszywają się pod członka rodziny lub bliską osobę, a ich celem jest wyłudzenie środków finansowych.

Pretekstem ma być rzekomy nowy numer telefonu nadawcy, który „musiał zmienić smartfon w wyniku uszkodzenia”. Oszust próbuje nakłonić ofiarę na WhatsAppie do przelania pieniędzy za nowy sprzęt. W takich przypadkach alarmujące może być „nienaturalne” zredagowanie wiadomości lub niepoprawna polszczyzna, jednak nie jest to oczywiście reguła.

Każdy taki przypadek należy sprawdzić w prosty sposób, a mianowicie skontaktować się pod dotychczasowym numerem z osobą, która rzekomo wysłała nam podejrzaną wiadomość. Najczęściej okazuje się, że numer działa bez problemów co dowodzi o próbie oszustwa. W takiej sytuacji spreparowany SMS można przesłać do analizy bezpieczeństwa zespołowi CERT Polska, pod niedawno udostępniony numer 8080. Natomiast już po przekazaniu wiadomości warto go usunąć, a nadawcę dodać do czarnej listy, co utrudni nadawcy próbę kontaktu w przyszłości.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]