Policja ostrzega przed tym zagrożeniem! Apel do seniorów

Policja apeluje do seniorów na co dzień korzystających z internetu. Ostrzega przed różnymi metodami oszustwa, z których jednym z najniebezpieczniejszych jest phishing. Czujnym należy być zwłaszcza w okresie przedświątecznych zakupów

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Policja wystosowała apel do seniorów, jednak każdy niezależnie od wieku powinien być ostrożny korzystając z sieci. Jedną z najpopularniejszych metod oszustw jest phishing, który polega na podszywaniu się cyberprzestępcy pod instytucję (np. bank, poczta, firma kurierska itp.). Przestępcom najbardziej zależy na wzbudzeniu zaufania w potencjalnej ofierze, dlatego uciekają się do przeróżnych sztuczek.

W tej metodzie oszustwa nadawca wysyła spreparowaną wiadomość SMS lub e-mail. Ta do złudzenia przypomina autentyczną, która mogłaby być wysłana przez faktyczną firmę bądź instytucję. Takie wiadomości zawierają linki (prowadzące do spreparowanej strony logowania do bankowości internetowej) lub niebezpieczne załączniki.

Na takich stronach, pod pretekstem przykładowo uzupełnienia brakującej płatności, ofiara nakłaniania jest do podania danych dostępowych do konta bankowego. W ten sposób cyberprzestępcy po uzyskaniu danych mają łatwy dostęp do naszych kont bankowych i mogą pozbawić nas oszczędności.

W wiadomościach przesyłane bywają też szkodliwe załączniki. Są one opisywane na przykład jako faktura czy wezwanie do zapłaty. Ich pobranie i otwarcie doprowadza do zainfekowania urządzenia. Policja przytacza najpopularniejsze tematy fałszywych wiadomości – niezapłacona faktura, problemy z kontem bankowych, problemy z wypłaceniem świadczenia, wygrana na loterii lub atrakcyjna oferta, kupon lub zniżka do znanych sklepów.

Aby rozpoznać phishing zaleca się przede wszystkim dokładnemu przyjrzeniu się wiadomości. Alarmujące są wszelakie błędy językowe, stylistyczne czy ortograficzne. Następnie powinniśmy sprawdzać nadawcę – jeśli jego adres jest nietypowy, prawdopodobnie mamy do czynienia z oszustwem. Zaalarmować nas powinny także takie aspekty jak wzbudzanie u odbiorcy silnych emocji, takich jak stres, lęk lub presja czasu.

Policja informuje, że w celu uchronienia się przed phishingiem należy przede wszystkim nie otwierać wiadomości od nieznanych nadawców oraz nie klikać w podejrzane linki ani załączniki. Ponadto nigdy nie należy podawać danych poufnych w wiadomościach. Należy pamiętać, że żadna instytucja nie poprosi użytkownika o przesłanie hasła do konta czy numeru karty kredytowej.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]