Ministerstwo Cyfryzacji apeluje! Warto zapisać ten specjalny numer

W swoim wpisie na facebooku Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o niedawnym uruchomieniu specjalnego numeru do CERT Polska. Jego zadaniem jest odbieranie podejrzanych wiadomości, które następnie są analizowane pod kątem bezpieczeństwa

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Okres przedświąteczny jest szczególnie zagrażający z powodu wzmożonej aktywności cyberprzestępców, którzy rozsyłają do losowych osób fałszywe SMS-y. Liczą na to, że odbiorcy zajęci gorączką zakupów na Boże Narodzenie nie zorientują się w porę, że są na celowniku oszustów. Takie wiadomości często zawierają linki do spreparowanych stron, gdzie oszuści nakłaniają do podania danych do płatności bankowej. W rezultacie grozi to kradzieżą środków.

Z tego powodu uruchomiono specjalny numer 8080 bezpośrednio do zespołu CERT Polska. Pod niego można bezpłatnie przekazywać wszystkie podejrzane wiadomości SMS, w których pojawiają się na przykład skrócone linki i treść sugerująca konieczność podjęcia szybkich działań choćby w sprawie rzekomej paczki.

Przesyłając taką wiadomość zespołowi można przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa oraz późniejszego blokowania takich wiadomości. Działanie wyżej wspomnianego numeru jest elementem niedawno przyjętej ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]