Polacy masowo otrzymują takie wiadomości! Lepiej od razu je usunąć

Cyberprzestępcy często podszywają się pod znane firmy oraz instytucje aby wzbudzić zaufanie w potencjalnych ofiarach. Dodatkowo w wiadomościach informują o rzekomej wstrzymanej przesyłce, co ma wzbudzić w odbiorcach chęć szybkiego działania

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Podszywanie się pod popularne instytucje lub firmy jest starą i dobrze znaną metodą oszustów. Obecnie rozsyłają oni widomości do losowych odbiorców podając się za InPost. Zaalarmować powinny nas treści typu:

  • „Twoja paczka jest wstrzymana z powodu braku numeru ulicy na paczce”;
  • „Paczka nie może zostać dostarczona z powodu błędnego numeru domu”;
  • „Twoje przesyłki nie mogą zostać dostarczone z powodu błędnie podanego adresu”.

Należy również zaznaczyć, że takie wiadomości często zawierają błędy ortograficzne bądź stylistyczne, co nie zdarza się w wiadomościach wysyłanych od autentycznej instytucji. Ponadto, w każdym tego typu fałszywym SMS-ie zawarty jest link, który przenosi nas do spreparowanej strony internetowej. Tam, pod pretekstem zaktualizowania swojego adresu, jesteśmy nakłaniani do podania swoich danych do karty płatniczej. Jeśli je wypełnimy, umożliwimy przestępcom kradzież naszych oszczędności.

Teoretycznie samo kliknięcie w link nie powinno sprawić problemów, jednak najlepiej tego nie robić. Natomiast w wypadku wejścia na fałszywą stronę warto skontaktować się ze swoim bankiem. Należy zatem zachować ostrożność, a w sytuacji otrzymania podejrzanej wiadomości, najlepiej od razu ją usunąć i samodzielnie skontaktować się z infolinią InPostu.

Źródło: eska.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]