Bank przypomina o dziesięciu ważnych zasadach. Każdy użytkownik internetu powinien o nich pamiętać

PKO BP, w swoim komunikacie pod hasłem „Zwolnij, by wyprzedzić oszustów”, przypomina o ważnych dla wszystkich internautów zasadach. Warto się z nimi zapoznać, zwłaszcza w okresie zakupów przedświątecznych

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

W swoim komunikacie, bank PKO radzi klientom jak bezpiecznie korzystać z sieci. Oczywiście takie porady są uniwersalne niezależnie od tego, w jakim banku internauta posiada rachunek. Warto się do nich stosować przez cały rok, jednak w grudniu należy być szczególnie czujnym, gdyż w tym okresie dochodzi do wzmożonej aktywności cyberprzestępców. Czas przedświątecznej gorączki zakupowej jest dla nich bowiem idealną okazją do podejmowania prób wyłudzenia pieniędzy.

Bank apeluje o regularne:

  • aktualizowanie systemu operacyjnego, przeglądarki oraz aplikacji,
  • sprawdzanie adresów WWW i certyfikatów bezpieczeństwa przed logowaniem do bankowości i płatnościami online,
  • używanie skomplikowanych haseł (warto również posiadać osobne hasło do każdego serwisu)
  • dokładne sprawdzanie powiadomień autoryzacyjnych do bankowych operacji,
  • uważanie na rozmowy telefoniczne, w których ktoś podaje się za pracownika banku (PKO BP umożliwia sprawdzenie takiego pracownika przez aplikację IKO)

Ponadto należy szczególnie pamiętać o uniwersalnych zasadach cyber bezpieczeństwa. Należy nie podawać osobom postronny, swoich danych (loginów, haseł, numeru PESEL, danych karty płatniczej oraz Blika), nie logować się do banku korzystając z publicznego Wi-Fi, nie wchodzić w podejrzane, skrócone linki (takie można otrzymać w wiadomości SMS, które masowo wysyłane są do losowych odbiorców) oraz nie podłączać do urządzenia zewnętrznych pamięci USB, jeżeli nie mamy pewności, że są one bezpiecznymi nośnikami.

Ponadto nie należy zgadzać się na finalizację internetowych transakcji poza konkretnym serwisem takim jak OLX, Vinted lub Allegro. Takie strony chronią swoich użytkowników oraz gwarantują autentyczność transakcji, z tego powodu oszuści dążą do ominięcia tego systemu w celu wyłudzenia pieniędzy.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]