RCB ostrzega przed zimowymi zagrożeniami! „Nie bądźmy obojętni”

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w swoim wpisie na portalu X przypomina o zagrożeniach w okresie zimowym. Apeluje o stosowanie zasad bezpieczeństwa i reagowanie w sytuacjach niebezpiecznych dla drugiego człowieka

Fot. Warszawa w Pigułce

Od początku zeszłego miesiąca Komenda Główna Policji odnotowała 9 przypadków śmiertelnych spowodowanych wychłodzeniem organizmu. Tyle samo zgonów, od 1 października, odnotowano w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Z powodu takich niebezpiecznych sytuacji, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o stosowanie zasad bezpieczeństwa. Dodaje, abyśmy nie byli w tym okresie obojętni na drugiego człowieka.

„Reagujmy – telefon pod 112 może uratować komuś życie” – napisano we wpisie na portalu X (dawny Twitter).

RCB radzi, aby zainstalować czujnik gazu oraz regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których znajdują się termy oraz piece gazowe, w celu uniknięcia zagrożenia zatrucia czadem. Należy również nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, zwłaszcza w łazienkach oraz sprawdzać szczelność przewodów kominowych.

Objawy zatrucia czadem obejmują bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, osłabienie, nudności, drgawki, zaburzenia tętna oraz spowolniony oddech. W przypadku zaobserwowania takich dolegliwości u siebie lub u drugiej osoby, należy niezwłocznie zadzwonić po pomoc lekarską pod numer 112.

Aby nie doprowadzić do wychłodzenia organizmu należy ubierać się stosowanie do temperatury panującej na zewnątrz oraz nie rozgrzewać się alkoholem. Należy również reagować w wypadku zaobserwowania osoby potrzebującej pomocy. Ponadto należy zadbać o zwierzęta przebywające na zewnątrz.

RCB przypomina również o innych zimowych niebezpieczeństwach. Zaleca odśnieżanie chodników oraz dachów budynków i usuwanie sopli. Przed podróżą samochodem warto zabierać kable rozruchowe oraz zmienić opony na zimowe.

Źródło: PAP

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]