Planujesz zimowy wyjazd? Zachowaj ostrożność bo możesz paść ofiarą oszustwa

Osoby, które wybierają się w okresie zimowym na urlop muszą mieć się na baczności, gdyż jest to idealna okazja dla cyberprzestępców. W trzecim kwartale tego roku odnotowano średnio aż tysiąc ataków cyfrowych na organizację w skali jedynie tygodnia

Fot. Pixabay

Check Point Research podaje, że w porównaniu rok do roku branża turystyczno-rekreacyjna odnotowała pięcioprocentowy wzrost liczby cyberataków. Przestępcy głównie upatrzyli sobie hotele partnerskie dla serwisu Booking.com. Przejmowali oni dane gości aby wysłać do nich spersonalizowane wiadomości, w których informowali o konieczności przesłania informacji o płatności. Aby wywołać w odbiorcach panikę, pisali również o rzekomym anulowaniu rezerwacji. Przechwycone dane natomiast trafiały na sprzedaż w darknecie.

Nie jest to jednak jedyna technika, którą wykorzystują oszuści. W jednym z przypadków przestępca zaoferował na forum internetowym „ofertę pracy”, która polegała na rezerwacji zakwaterowania za pośrednictwem serwisu Booking, a następnie wysłanie do hotelu szkodliwego pliku. Inną ofertę, tzw. „poufnego partnerstwa” kierowano z kolei do gospodarzy. Nie podano szczegółów dotyczącej tej metody, jednak prawdopodobnym jest, że chodziło o przekazywanie pozyskanych danych. Przestępcy oferują w sieci sprzedaż całych zestawów phishingowych, przykładowo fałszywych witryn. Mają one na celu przejmować dane logowania i przekazywać je hakerom.

Metod oczywiście może być o wiele więcej, dlatego ważna jest świadomość klientów. Za każdym razem warto dokładnie sprawdzać oferty, na które natknęliśmy się w sieci oraz przekazywać swoje dane jedynie zaufanym gospodarzom. Jeżeli jest taka możliwość, warto skontaktować się z wybranym gospodarzem bezpośrednio oraz czytać opinie na jego temat.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]