Otrzymałeś SMS z tego numeru? Lepiej od razu go usuń

Wraz z nadchodzącym Bożym Narodzeniem i okresem przedświątecznych zakupów, wzrasta również działalność oszustów. Wiadomości dotyczące, między innymi, nieodebranej paczki mogą trafić do każdego

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Oszuści w okresie przedświątecznym masowo rozsyłają wiadomości, mające na celu wyłudzenie danych oraz pieniędzy. Taka metoda oszustwa jest standardowym phishingiem. Jednym z numerów, którym posługują się przestępcy jest +48509916950. Treść takiej wiadomości ma wzbudzić w odbiorcy skrajne emocje i chęć do natychmiastowego podjęcia działań:

„Twoja paczka została wstrzymana z powodu braku numeru ulicy na paczce. Zaktualizuj informacje o wysyłce” 

Oszuści liczą na to, że potencjalna ofiara uwierzy, że otrzymała wiadomość od autentycznej firmy kurierskiej lub innej instytucji. Na samym końcu wiadomości podany jest link (najczęściej skrócone hiperłącze) prowadzący do spreparowanej strony, na której prawdopodobnie odbiorca będzie nakłaniany do podania swoich danych logowania do bankowości internetowej lub dane karty płatniczej. Jeżeli odbiorca nie zorientuje się w porę, może nieświadomie umożliwić przestępcom kradzież środków.

SMS wysłany z numeru +48509916950 to tylko jeden z wielu przykładów. Oszuści regularnie zmieniają zarówno treść samej wiadomości, jak i numery, z których są one wysyłane. Dlatego należy być ostrożnym i dokładnie weryfikować wszystkie podejrzane wiadomości. Dotyczy to zwłaszcza okresu przedświątecznych zakupów, kiedy to wiele osób faktycznie czeka na przesyłki. Wtedy to oszust wysyłający spreparowany SMS do losowego grona odbiorców ma spore szanse, że trafi właśnie na taką osobę.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]