Otrzymałeś SMS o takiej treści? Uważaj, to może być oszustwo!

Trwa gorączka przedświątecznych zakupów. Jest to idealny moment dla oszustów, którzy stosują różne metody, w tym podszywanie się pod firmy kurierskie. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na wiadomości SMS z numeru kierunkowego +33

Fot. Shutterstock

„Twoja paczka została wstrzymana z powodu braku numeru ulicy na paczce. Proszę zaktualizować informacje o dostawie” oraz „[UPS]: Twoje zamówienie nr TO49232554Z podlega opłacie celnej, w celu ponownej dostawy przejdz na strone” – to przykłady wiadomości rozsyłanych przed cyberprzestępców do losowych odbiorców. W takich SMS-ach podane są również linki prowadzące do spreparowanych stron.

Tego typu wiadomości nierzadko wysyłane są z zagranicznych numerów kierunkowych +33. Przykładowo mogą to być numery +33681169071, lub +33607438358 lecz może być ich znacznie więcej. Podobne oszustwa jakiś czas temu były realizowane z numerów kierunkowych +44 oraz +66.

Taka metoda ataków jest jednak typowa, gdyż ma na celu wywołać u odbiorcy silne emocje lub presję czasu i wymusić na nim chęć podjęcia szybkich działań. Potencjalna ofiara, która w porę nie zorientuje się, odruchowo kliknie w link, który prowadzi do fałszywej strony, łudząco przypominającej tę autentyczną. Tam odbiorca będzie nakłaniany do padania danych logowania do bankowości internetowej lub dane karty płatniczej. W ten sposób natomiast oszuści mają możliwość do kradzieży oszczędności z konta.

Warto zatem po otrzymaniu takiej wiadomości nie reagować pochopnie. Należy przede wszystkim nie klikać w podejrzany link. Warto natomiast sprawę zweryfikować na własną rękę, kontaktując się z dostawcą pod oficjalnymi numerami infolinii (podane są one na stronach internetowych). Fałszywe SMS-y można również przekazywać zespołowi CERT Polska pod numer 8080, w celu analizy pod kątem bezpieczeństwa.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]