Tak pies sygnalizuje, że jest mu zimno. Na co należy zwracać uwagę?

Psy z natury uwielbiają ruch oraz spędzanie czasu na świeżym powietrzu, niezależnie od pory roku. Zimą jednak właściciele powinni zwracać uwagę na pewne oznaki, że pupilowi jest zimno i koniecznie trzeba go ogrzać

Fot. Pixabay

Każdy pies musi wychodzić na spacer, nawet zimą. Ten okres roku jest szczególny dla naszych pupili, gdyż niektóre wręcz uwielbiają zabawy w śniegu, natomiast inne wolą jak najszybciej wrócić do domu. Może być to zależne zarówno od rasy psa jak i jego indywidualnych upodobań. W zimę, jeżeli planujemy dłuższe wyjście z czworonogiem należy zadbać o odpowiednie nawodnienie oraz komfort termiczny. Jednak jeżeli zauważymy u naszego milusińskiego poniższe objawy, powinniśmy jak najszybciej zawrócić do domu.

  1. Drżenie mięśni – ośrodek termoregulacji u psa, znajdujący się w śródmózgowiu, wprawia organizm w drżenie, w celu rozgrzania organizmu. Taki proces nazywa się termogenezą i jest charakterystyczny dla zwierząt stałocieplnych.
  2. Podwijanie ogona – jest to sygnał, że pies czuje się źle, niepewnie lub, że jest mu bardzo zimno. Towarzyszyć może temu również wygięcie grzbietu w łuk (organizm tak próbuje zatrzymać ciepło) oraz płaskie ułożenie uszu.
  3. Piszczenie i/lub szczekanie – są to uniwersalne sygnały dla wielu stanów psa, takich jak ekscytacja, znudzenie lub strach. Jednak gdy na zewnątrz jest zimno, może on w ten sposób starać się zakomunikować opiekunowi, że potrzebuje się rozgrzać.
  4. Zmiana zachowania – gdy pies odczuwa dyskomfort często można zauważyć, że zachowuje się inaczej niż zazwyczaj. Sygnałami mogą być otrzepywanie się, oblizywanie, ziewanie lub tak zwane „oko wieloryba” (termin opisany przez behawiorystów, w którym pies odwraca lekko głowę, a jego białka przypominają kształtem półksiężyc).
  5. Próby zawrócenia do domu – odczuwając zimno pies będzie usilnie chciał wrócić do źródła ciepła. Może odmówić pójścia dalej, na przykład siadając i nie zwracając uwagi na ciągnięcie smyczy i zachęty.
  6. Szukanie kryjówki – w różnego rodzaju lokalizacjach, na przykład w sklepach, na klatkach schodowych, pod drzewami.
  7. Podnoszenie łapy – z reguły psie łapy są dostosowane do niskich temperatur, jednak podczas długiego spaceru może dojść do bardzo bolesnych odmrożeń. Oznakami są zimna, bolesna w dotyku skóra, zaczerwienienie, obrzęk i pęcherze oraz czarna skóra.

Jeżeli nie zadbamy o zziębniętego pupila, może dojść do hipotermii, która jest niezwykle zagrażająca dla zdrowia. Objawia się ona  dezorientacją, płytkim oddechem i długotrwałymi dreszczami. W takim przypadku należy ogrzać psa kocem oraz skontaktować się z weterynarzem. Jednak najważniejsza jest profilaktyka, dlatego zimą warto skrócić spacery, zaopatrzyć czworonoga w specjalne ubranko oraz zapewnić aktywność w domu (np. dzięki zabawkom interaktywnym).

Źródło: natemat.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]