Tyle w 2023 roku zapłacimy za karpia. Czy ceny poszły w górę jak w rok temu?

Jednym ze świątecznych dań najbardziej kojarzących się z Wigilią Bożego Narodzenia, poza pierogami i barszczem z uszkami, jest karp. Ryba ta jest mocno zakorzeniona w polskiej tradycji wigilijnej. Jak prezentują się jej tegoroczne ceny?

Fot. Shutterstock

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że wielu Polaków zaczyna już kupować wigilijne produkty spożywcze. Jednym z 12 świątecznych potraw jest karp, którego możemy znaleźć w sklepach już od początku grudnia. Najczęściej dostępne są filety, dzwonka oraz ryby sprzedawane w całości. W zeszłym roku ceny tej ryby biły rekordy. Czy zatem obecnie również powinniśmy się spodziewać drożyzny?

Pierwsze odłowy karpi rozpoczęły się już w październiku i wtedy to hodowcy zwracali uwagę, na niedostateczny wzrost ryb. Jak informował w rozmowie z „Faktem” Przemysław Urniaż, dyrektor ds. infrastruktury i logistyki Stawy Mileckie, karp ważący 800 gramów nie nadaje się do sprzedaży. W Polsce obowiązuje norma, według której jego waga powinna oscylować pomiędzy 15, a 2,5 kilograma. Pomimo takiego obrotu sprawy specjaliści nie spodziewali się wzrostu cen karpia, takiego jaki miał miejsce w zeszłym roku.

Najmniej przyjdzie nam zapłacić za świeżego karpia w całości – średnia cena wynosi około 23-30 złotych za kilogram. Wyższa cena wynosi za kilogram płatów oraz filetów z karpia. W tym przypadku cena w poszczególnych marketach waha się od 45 do ponad 80 złotych za kilogram. Natomiast średnio za dzwonek zapłacimy około 50-60 złotych za kilogram.

Jak natomiast wyglądają ceny karpia u hodowców? Serwis strefaagro.pl informuje, że na początku bieżącego miesiąca, w jednym z gospodarstw w województwie śląskim kilogram ryby kosztował 26 złotych, natomiast w województwie zachodniopomorskim karpia zakupimy za 35 złotych za kilogram. Natomiast hodowcy z małopolski oferują karpia w cenie średnio 29 złotych za kilogram.

Również Gazeta Pomorska sprawdziła tegoroczne ceny karpi w popularnych sieciach sklepowych. W Auchanie świeży karp kosztuje 22,99 złotych za kilogram. Aldi oferuje płat karpia świeżego w cenie 4,99 złotych za 100 gram. Tyle samo zapłacimy w Netto. W E.Leclerc za kilogram tuszy ze świeżej ryby zapłacimy 34,99 złotych. Intermarche oferuje płat karpia w cenie 44,99 złotych za kilogram lub patroszony za 29,99 złotych za kilogram.

W Kauflandzie natomiast za tuszkę zapłacimy 3,99 złotych za 100 gram, za płat – 4,49 złotych za 100 gram, dzwonko – 4,39 złotych za 100 gram, filet nacinany – 5,99 za 100 gram, a filet ze skóra to koszt 56,99 złotych za kilogram. Selgros z kolei oferuje kilogram świeżego karpia za 16,99 złotych, płat ze skóra za 44,99 złotych za kilogram, tuszka to koszt 36,99 złotych za kilogram, a dzwonko – 44,99 złotych za kilogram. W ofercie jest również karp świeży patroszony w cenie 27,99 złotych za kilogram oraz filet ze skórą nacinany, za którego zapłacimy 49,99 za kilogram.
Źródło: dlahandlu.pl/wp.pl
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]