Nawet tysiąc złotych kary! Właściciele psów muszą uważać, aby nie popełnić tego błędu

Wielu właścicieli psich pupili nie zdaje sobie sprawy, że popełnia ten konkretny błąd. Ważnym jest zatem, aby zdawać sobie z tego sprawę, inaczej możemy zostać ukarani mandatem do tysiąca złotych

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Wchodząc do sklepu możemy czasem natrafić na uwiązane do słupka czy stojaka na rowery psa. Zdarza się nawet, że pies jest pozostawiany przed drzwiami nie będąc na smyczy. Jeżeli zwierzę nie jest agresywne, to wydawałoby się, że w takim postępowaniu nie ma nic niewłaściwego. Jednak niewielu właścicieli zdaje sobie sprawę z faktu, że pozostawienie psa pod sklepem, niezależnie od tego, czy jest uwiązany, jest zagrożone karą.

Odwołując się do przepisów, za wyprowadzanie psa bez smyczy grozi 250 złotych mandatu, jednak za pozostawienie czworonoga pod sklepem grozić może jeszcze wyższa kara i sięga nawet tysiąca złotych. Natomiast za nieodpowiednie zachowanie właściciela czworonoga grozi nawet ograniczenie wolności. Mówi o tym artykuł 77 Kodeksu wykroczeń, § 1:

„Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”

Z kolei szczególnie uważni powinni być właściciele ras uznanych w Polsce za agresywne i niebezpieczne (na przykład dobermany, rottweilery, pitbulle, owczarki kaukaskie, buldogi amerykańskie czy dogi argentyńskie). Od ich właścicieli wymagane jest posiadanie odpowiednich pozwoleń, wydawanych przez władze miejskie właściwe dla miejsca zamieszkania. Ponadto pozostawienie psa zaliczanego do wyżej wspomnianych ras, nawet jeśli jest on dobrze ułożony może być szczególnie problematyczne. Wiąże się to również z samym miejscem, które zazwyczaj jest pełne ludzi, ruchliwe, głośne oraz pełne innych silnych dla psa bodźców. Wspomniany już art. 77 Kodeksu wykroczeń wskazuje na to uwagę w paragrafie drugim.

„Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany”

Warto jednak zwrócić uwagę nie na sam fakt potencjalnego mandatu, ale na dobro zwierzęcia. Jak wyjaśnia w rozmowie z portale Onet Katarzyna Bargiełowska z Akademii 4 Łapy, dla psa nie ma rozróżnienia między tym, czy jest on zostawiony pod sklepem na chwilę czy na zawsze. Dla czworonoga każdy akt pozostawienia go w obcym miejscu odczytywany jest jako porzucenie. Dodała również, że w takiej sytuacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak zachowa się pies.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]