Otrzymałeś SMS z tego numeru? Uważaj, to może być oszustwo

Przed świętami oszuści chętnie wykorzystują metodę, w której podszywają się pod firmy kurierskie. Rozsyłają wiadomości do losowych odbiorców, w treści informując o błędnym adresie lub o konieczności zapłaty za przesyłkę

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Każdy może otrzymać wiadomość SMS z nieznanego numeru, który może być źródłem sporych problemów, zwłaszcza w okresie przedświątecznych zakupów. Cyberprzestępcy wykorzystują ten okres w roku i masowo rozsyłają fałszywe wiadomości do losowych odbiorców. Treści są w gruncie rzeczy podobne, zwykle informują o konieczności opłacenia cła, dopłaty niewielkiej kwoty do przesyłki lub wypełnienia, rzekomo nie w całości podanego, adresu.

Najczęściej takie wiadomości zawierają również linki, które prowadzą do spreparowanej strony, gdzie oszuści próbują wyłudzić od potencjalnych ofiar dane logowania do bankowości internetowej lub numer karty płatniczej (pretekstem tu jest „konieczność” potwierdzenia danych). Oczywiście takie SMS-y rozsyłane są z wielu numerów, obecnie jednak portal dobreprogramy.pl ostrzega przed jednym z nich: +48506579552.

„Twoja paczka zo-stala wstrzymana z powodu braku nu-meru ulicy na paczce. Zaktualizuj informacje o wy-sylce” – tak brzmi treść podejrzanej wiadomości. Na koniec podane zostało skrócone łącze, które jak wspomniano wyżej, prowadzi do fałszywej strony.

W sytuacji otrzymania tego typu wiadomości należy nie działać pochopnie oraz zachować rozsądek. Oszuści wykorzystują pośpiech i stres, który często towarzyszy nam przed świętami, dlatego starają się wywołać w nas panikę oraz presję czasu. Takie oszustwa można łatwo zweryfikować, na przykład sprawdzając status zamówienia w sklepie lub na podstawie numeru paczki, przesłanego przez sklep.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]