Ryzyko wzrasta w Boże Narodzenie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

W okresie świąt Bożego Narodzenia wzrasta ryzyko zawałów, zwłaszcza u osób z grupy ryzyka. Bóle w klatce piersiowej, nagłe osłabienie i nadmierna potliwość to tylko niektóre objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Naukowcy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie przez 15 lat prowadzili analizy  dotyczące pacjentów, którzy do szpitali trafili z potwierdzonym zawałem mięśnia sercowego. Pod uwagę wzięto 283 tys. przypadków zarejestrowanych w SWEDEHART (ogólnokrajowy rejestr oddziałów ostrych przypadków wieńcowych).

Informacje dotyczyły wieku pacjentów, ich wagi, zażywanych leków, palenia papierosów oraz dni i godzin występowania zawałów. Kierownik badań, kardiolog David Erlinge potwierdził, że ostre zespoły wieńcowe najczęściej występowały w wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia. Ustalono również godzinę, w której potwierdzono najwięcej przypadków. Okazało się, że była to 22:00. W trakcie analizy ustalono także, że wzrost ryzyka zawału serca odnotowuje się również w Nowy Rok około godziny 8 rano.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną takiego zjawiska jest stres oraz przewlekłe zmęczenie, spowodowane przygotowaniami do świąt, sprzątaniem, gotowaniem oraz zakupami. Jest również czynnik psychologiczny, którym jest nasilone poczucie osamotnienia związany ze świętami oraz zaostrzenie objawów depresji.

Do czynników wpływających na problemy kardiologiczne lekarze zaliczają także objadanie się w trakcie świąt oraz nadużywanie alkoholu. Nie bez znaczenia wypływ mają także wahania temperatur i ciśnienia atmosferycznego oraz obniżoną odporność, które powodują obkurczanie naczyń krwionośnych. Ponadto najbardziej narażone na zawał serca są osoby po 75 roku życia, osoby zmagające się z cukrzycą oraz chorobą wieńcową. W czasie świąt należy zwrócić na takie osoby szczególną uwagę, odciążyć ich nieco od obowiązków oraz zadbać, aby mogli odpocząć.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]