Korzystasz z WhatsAppa? Zachowaj ostrożność pod otrzymaniu takiej wiadomości!

Korzystając z WhatsApp powinniśmy stosować się do zasad bezpieczeństwa, podobnych do tych obowiązujących podczas korzystania z sieci. Oszuści bowiem coraz częściej wykorzystują niewiedzę użytkowników tej aplikacji

Fot. Shutterstock

Przy pierwszym uruchomieniu WhatsAppa wymagane jest wprowadzenie kodu weryfikacyjnego, składającego się z 6 cyfr. Takie działanie ma na celu potwierdzenie, że osoba wprowadzająca numer telefonu jest faktycznym właścicielem danego numeru i posiada w swoim posiadaniu smartfon z odpowiednią kartą SIM.

Cyberprzestępcy jednak mają sposób na obejście takiej metody zabezpieczającej. Podczas procesu weryfikacji można bowiem podać numer telefonu innej osoby, co można następnie wykorzystać, najczęściej w celu oszustwa. Jeżeli podamy nieznajomej osobie swój 6-cyfrowy kod, tym samym damy jej możliwość przejęcia naszego konta. Następnie oszuści mogą je wykorzystać do przeprowadzania kolejnych ataków (np. tak zwanego oszustwa „na Blika”).

Jak wyjaśnia portal dobreprogramy.pl, przestępca chcąc przejąć cudze konto na WhatsApp, celowo podaje numer telefonu wybranej ofiary, a następnie kontaktuje się z nią (np. poprzez SMS lub Messangera) oraz informuje, że „przypadkowo” wprowadził błędny numer kontaktowy. Kolejnym krokiem jest prośba o podanie 6-cyfrowego kodu, który potencjalna ofiara otrzymała w SMS-ie od aplikacji. Oczywiście pod żadnym pozorem nie powinniśmy podawać tego kodu, nawet jeśli prosi nas o to nasza „bliska osoba” lub „znajomy”. Oszuści czasami podszywają się pod takie osoby, aby dodać sobie wiarygodności i wzbudzić zaufanie.

Źródło: dobreprogramy.pl

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]