Weekendowe prace serwisowe. Klientów tych banków czekają przerwy w dostępnie do wybranych usług

Pięć instytucji bankowych zapowiedziało przerwy techniczne, które będą miały miejsce w najbliższy weekend oraz w pierwszym tygodniu nadchodzącego roku. Klientów czekają utrudnienia

Fot. Shutterstock/ Kraków w Pigułce

Jak informowała w swoim komunikacie Krajowa Izba Rozliczeniowa, pod koniec roku przelewy zlecone za pośrednictwem systemów Elixir oraz Euro Elixir mogą dotrzeć dopiero 2 stycznia. Ponadto pięć banków zapowiedziała przerwy techniczne na najbliższe dni.

  • PKO Bank Polski: przypomina, że piątek (29 grudnia) jest ostatnim dniem rozliczeniowym dla przelewów ELIXIR i SORBNET2. W związku z tym przelewy ELIXIR i SORBNET2 będą realizowane tylko do godz. 12:15, natomiast te zlecone po tej godzinie zostaną zrealizowanie najpóźniej 2 stycznia. W przypadku iPKO Biznes Integra przelewy zlecone po godz. 12:15 nie zostaną zrealizowane. Ponadto 29, 30 i 31 grudnia 2023 roku oraz 1 stycznia 2024 roku obsługa przelewów EXPRESS ELIXIR nie zmieni się. Z kolei w przypadku otrzymywanych komunikatów SWIFT MT10 29 grudnia do godz. 12:15 będą realizowane przelewy zagraniczne, przelewy SORBNET2 oraz pozostałe przelewy krajowe zlecone na rachunki w innych bankach. W tym przypadku również te zlecone po godz. 12:15 będą zrealizowane najpóźniej 2 stycznia. Ponadto, od godziny 16:00 w niedzielę (31 grudnia) do 16:00 w poniedziałek (1 stycznia) będzie miała miejsce przerwa w dostępie do rachunku inwestycyjnego za pośrednictwem serwisu PKO supermakler oraz aplikacji mobilnych. Klienci nie będą mogli również skorzystać z usług maklerskich w serwisach iPKO i Inteligo oraz aplikacji mobilnej IKO.
  • Bank Pocztowy: poinformował, że przelewy krajowe Elixir na rachunki w innych bankach, zlecone w piątek 29 grudnia 2023 roku po godzinie 12:45 będą zrealizowane 2 stycznia 2024 roku w pierwszej sesji rozliczeniowej, przelewy zlecone 29 grudnia 2023 roku po godzinie 14:30 za pośrednictwem systemu SORBNET2 będą zrealizowane 2 stycznia 2024 roku, przelewy realizowane systemem SWIFT i TARGET2, zlecone 29 grudnia 2023 roku po godzinie 12:00 będą zrealizowane 2 stycznia 2024 roku, a zlecenia realizacji transakcji indywidualnie negocjowanych w dniu 29 grudnia 2023 roku przyjmowane były do godziny 12:00. Natomiast przelewy SEPA/EUROELIXIR będą realizowane bez zmian (jak w standardowym dniu roboczym). Ponadto podano, że z powodu prac systemowych, składanie wniosków o świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ będą niedostępne od soboty do środy (30 grudnia – 3 stycznia). We wskazanym okresie wnioski będzie można składać na platformie PUE ZUS.
  • mBank: wyjaśnił, że 29 grudnia przelewy kierowane do systemu Elixir zlecone do godz. 9:55 będą zrealizowane tego samego dnia, a zlecone po tej godzinie zostaną zrealizowane w następny dzień roboczy. Płatności SEPA zlecane za pomocą systemów bankowości elektronicznej 29 grudnia będą realizowane są w trybie standardowym, a z kolei płatności SORBNET zlecane za pomocą systemów bankowości elektronicznej zlecone do godziny 14:00 w dniu dzisiejszym zostaną zrealizowane tego samego dnia. Jednak złożone po wskazanej godzinie zostaną zrealizowane następnego dnia roboczego. Z kolei płatności SWIFT będą realizowane bez zmian, jednak 29 grudnia ostatnie przelewy z innych banków dotrą sesją przychodzącą o godzinie 15:00. Po tym terminie następna sesja przypadnie na 2 stycznia.
  • Santander Bank Polska: w najbliższy czwartek (4 stycznia) w godzinach 1:00-2:30 klienci nie będą mogli skorzystać z bankowości internetowej, aplikacji mobilnej banku, Kantory Santander, Blika. Ponadto nie będą mogli zlecić przelewów natychmiastowych ani dokonać płatności w sklepach internetowych (Przelew24). Bez utrudnień będą działały bankomaty, wpłatomaty oraz karty płatnicze.
  • BNP Paribas: 29 grudnia zlecenia do rozliczenia w systemie Elixir będą przyjmowane do godz. 12:30 (odbędą się dziś tylko dwie sesje rozliczeniowe), natomiast zlecenia płatnicze do rozliczenia w systemie Sorbnet będą przyjmowane do godz. 14:00. Natomiast zlecenia  w systemie ExpressElixir będą przyjmowane bez zmian (klienci biznesowi do godziny 20:00, a klienci detaliczni przez całą dobę). W tym dniu również zlecenia płatnicze wychodzące – zagraniczne dyspozycje elektroniczne będą przyjmowane do godziny 12:30. Zlecenia otrzymane po upływie podanych godzin zostaną przekazane do rozliczenia w następnym dniu roboczym. Z kolei zlecenia płatnicze przychodzące – przelewy krajowe z Elixir oraz Sorbnet będą księgowane na rachunkach odbiorców do godziny 16:00, z zagranicy do 18:00. Natomiast przelewy z ExpressElixir będą księgowane przez całą dobę (zarówno klienci detaliczni, jak i biznesowi).

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]