Jak chronić się przed oszustwem „na BLIK-a”? Apel policji

Policja ostrzega użytkowników sieci przed niezwykle trudnym do wykrycia „oszustwem na Blik-a”. Trudno jest również się przed nim bronić, jednak jest kilka ważnych zasad

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Tak zwane „oszustwo na Blik-a” jest jedną z najczęściej wykorzystywanych działań przez cyberprzestępców. Jak w większości przypadków, ma ono na celu wyłudzenie środków finansowych od potencjalnych ofiar. Jest to metoda szczególnie trudna do wykrycia, gdyż polega na przejęciu konta osoby w serwisie społecznościowym i kontaktowaniu się poprzez niego ze znajomymi. Oszuści podszywając się pod bliskie osoby zazwyczaj proszą o pożyczenie pieniędzy, zazwyczaj poprzez podanie kodu BLIK, który umożliwi wypłatę pieniędzy z bankomatu.

Policja przypomina o kilku zasadach, które utrudnią przestępcom realizowanie oszustw „na BLIK-a”. Należy w pierwszej kolejności  zabezpieczyć swój profil w mediach społecznościowych. W tym celu można stosować dwuskładnikowe uwierzytelnianie – zalogowanie wymaga wówczas potwierdzenia SMS.

Ponadto, w sytuacji gdy otrzymamy wiadomość na mediach społecznościowych z prośbą o pożyczkę  od znajomego lub członka rodziny, należy zweryfikować jego tożsamość poprzez zadzwonienie do tej osoby. W ten sposób łatwo zorientować się, że pod taką osobę podszywa się oszust, a przy okazji zaalarmujemy tę osobę, że jej konto zostało przejęte. Dodatkowo powinniśmy weryfikować realizowane transakcje przed ich zatwierdzaniem w aplikacji bankowej.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]