Zespół CERT Polska alarmuje! Cyberprzestępcy podszywają się pod bank i rozsyłają wiadomości

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa ostrzega przed konkretnym działaniem oszustów. Ci, podszywając się pod instytucję bankową, rozsyłają wiadomości, w których informują o rzekomym przychodzącym przelewie

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Cyberprzestępcy ponownie prowadzą kampanię, której metodą jest wykorzystywanie wizerunku jednego z banków, a celem jest wyłudzenie danych do bankowości elektronicznej. Jak wyjaśnia NASK, oszuści masowo wysyłają maile, w których treści zawarta jest informacja o „przychodzącym przelewie”. Jednak otrzymanie go możliwe jest jedynie po dokonaniu weryfikacji danych.

W wiadomości załączony jest link, który prowadzi potencjalną ofiarę do spreparowanej strony, łudząco przypominającej witrynę banku. Tam natomiast odbiorca nakłaniany jest do podania danych logowania. Te natomiast cyberprzestępcy wykorzystują do kradzieży pieniędzy z konta ofiary. W związku z powyższym, przypomniano aby każdorazowo sprawdzać adres nadawcy wiadomości, zwłaszcza w sytuacji, gdy widnieje informacja o konieczności podawania danych lub wykonywania przelewów.

NASK apeluje aby z największą ostrożnością podchodzić do linków i załączników w tego typu wiadomościach, szczególnie otrzymanych od nieznanych nadawców. Ponadto, podejrzane maile można zgłosi na stronie incydent.cert.pl.

Źródło: tvn24.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]