Policja apeluje o ostrożność! Oszuści podszywają się pod Centralne Biuro Śledcze

Podszywanie się przestępców pod powszechnie znane instytucje nie jest nową metodą, jednak niestety okazuje się ona skuteczna. Apel wystosowała sama policja, która ostrzega przed fałszywymi mailami

Fot. Warszawa w Pigułce

W podobnych metodach oszustwa, celem przestępców jest wzbudzenie u swojej potencjalnej ofiary poczucia zaufania lub strachu. Dzięki tym skrajnym emocjom mogą manipulować odbiorcami oraz wywierać na nich presję czasu, która skłania do podejmowania działań, bez zastanowienia i chłodnej kalkulacji.

Przed jedną z takich metod ostrzega policja. W niej oszuści podszywają się pod Centralne Biuro Śledcze Policji oraz losowo rozsyłają maile, w których informują o „popełnionym” przez ofiarę, szeregu przestępstw. Dzięki temu chcą nakłonić potencjalną ofiarę do skontaktowania się z nimi. Prawdopodobnie dalszy kontakt skutkowałby próbą wyłudzenia danych osobowych lub logowania do bankowości internetowej. Policja apeluje, by nie przekazywać żadnych danych w odpowiedzi na wiadomości od niezweryfikowanych nadawców.

Należy zaznaczyć, że policja nie kontaktuje się poprzez maile czy SMS-y, więc takie wiadomości najlepiej od razu ignorować oraz zgłosić odpowiednim służbom. Policja ostrzega również przed innymi metodami oszustw, takimi jak próby wyłudzenia kodów BLIK czy danych karty kredytowej. Przypomniano również, aby nie otwierać nieznanych linów, rozsyłanych za pośrednictwem poczty e-mail. Warto też zwracać uwagę na wiadomości pod kątem poprawności ortograficznej oraz gramatycznej.

Źródło: dobreprogramy.pl 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]