Uwaga kierowcy! Blokady dróg w całym kraju! Powodem jest protest rolników

Na dzień dzisiejszy zaplanowano protesty rolników, które będą miały miejsce w całej Polsce. Jak wyjaśniają organizatorzy, drogi będą zablokowane w co najmniej 250 miejscach

Fot. Warszawa w Pigułce

Dzisiejszy protest ma mieć formułę „przejazdową”, co oznacza, że do późnych godzin popołudniowych ciągniki i inne wolno przemieszczające się maszyny oraz piesi mają zablokować setki dróg. Jak wyjaśnia Tomasz Obszański z NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, rolnictwo w Polsce niszczą Zielony Ład i ekoschematy, biurokratyczne procedury narzucane przez Unię Europejską. Ponadto znaczny wpływ ma również sprowadzanie bez cła z Ukrainy zboża i innych produktów spożywczych.

„Brak nam handlu i przetwórstwa, bez których rolnictwo nie może być ekonomicznie opłacalne. Chodzi też o dopłaty do paliw rolniczych” – dodał. Ponadto poinformował, że protest organizowany jest również w obronie rolników z Piotrkowa Trybunalskiego, według niego niesłusznie oskarżanych o wywieranie wpływu na lekarzy weterynarii w celu uzyskania świadectw zdrowotnych dla zwierząt. Oszacował liczbę blokad w całym kraju, w poszczególnych województwach, na około 250:

 • warmińsko-mazurskie – zaplanowano akcję w około 20 lokalizacjach. Olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że związane z tym utrudnienia mogą występować na drogach krajowych (DK): nr 16 w okolicy Sorkwit i Bagienic do ronda w Marcinkowie, S7 przy węźle Miłomłyn i w Rychnowie, drogach krajowych nr 53 i 59 w Rozogach, nr 15 między Bratianem a Nowym Miastem Lubawskim oraz nr 51 w Dobrym Mieście, gdzie protestujący mają przechodzić po przejściu dla pieszych.
 • kujawsko-pomorskie – protest odbędzie się na Dna skrzyżowaniu DK25 z drogą wojewódzką (DW) nr 246 w miejscowości Gniewkówiec koło Inowrocławia (gmina Złotniki Kujawskie). Planowo ma potrwać od godziny 12:00 do 14:00. Wskazano, że utrudnienia mogą wystąpić także na DK25 w miejscowości Przepałkowo oraz w Sępólnie Krajeńskim.
 • śląskie – protest będzie miał miejsce między innymi na DK45 w Raciborzu.
 • łódzkie – przejazd pojazdów rolniczych miał wyruszyć około 11:00 z Piotrkowa Trybunalskiego (utrudnienia na DK12). Jak poinformował piotrkowski magistrat, trasa przejazdu kolumny w mieście obejmie ulice: Kasztelańską, Łódzką, Wojska Polskiego, Jerozolimską, al. Kopernika, al. Piłsudskiego, al. Armii Krajowej. Tam mogą wystąpić czasowe wstrzymania w ruchu. Następnie rolnicy pojadą DK12 w kierunku Sulejowa. Organizatorzy przewidują udział w proteście około 200 osób i 70 ciągników rolniczych. Utrudnienia mogą potrwać do godziny 14:00.
 • lubelskie – protesty odbędą się w 17 miejscach. Całkowite zablokowanie przewidziano na DK12 w Janowie oraz na drodze wojewódzkiej nr 835 przed miejscowością Księżpol na moście nad rzeką Tanew. Ponadto na DK19 w Borkach blokowany będzie jeden pas ruchu w kierunku Radzynia Podlaskiego. W pozostałych miejscach (np. Zamość lub Ryki) planowane są m.in. przejazdy ciągników rolniczych oraz zgromadzenia przy poboczach dróg.
 • pomorskie – utrudnienia wystąpią na DK6 w miejscowości Reblinko (protest na działce sąsiadującej z drogą) i Sąborze, gdzie odbędzie się przejazd pojazdów rolniczych z Sąborza do węzła Redzikowo i z powrotem. Protest będzie odbywał się także na DK22 i DK25 w Człuchowie oraz na DK55 w kierunku Malborka. Rolnicy przejadą z Czernina (DW517) przez Sztum w kierunku Malborka na parking zlokalizowany przy DK55. Następnie po około 1,5 godziny postoju planowany jest powrót tą samą trasą. Utrudnień należy spodziewać się również na DK91 w Czarlinie i Gniewie.
 • wielkopolskie – protesty odbędą się na DK12 w Kucharach w powiecie pleszewskim i kilkunastu innych miejscach, m.in. na DK11 w Nowym Mieście nad Wartą czy w Budzyniu. Ponadto utrudnienia mogą mieć miejsce na DK10 pomiędzy Piłą a miejscowością Kosztowo, w godzinach 11:00-18:00.
 • mazowieckie – (w północnej części województwa) protesty mają odbyć się ma DK10 w Płońsku, na DK62 w rejonie Cekanowa i Słupna pod Płockiem oraz na pobliskiej drodze wojewódzkiej 567 w okolicy miejscowości Woźniki Paklewy, pod Przasnyszem i Makowem Mazowieckim na DK57, a także w Pułtusku i na tamtejszej DK61. Utrudnienia przewidywane są na DK63 (Nur), DK2 (Zbuczyn), DK2 (Trzebucza gm. Grębków), DK79 Lipsko.
 • zachodniopomorskie – utrudniony ruch będzie m.in. na DK20 w pobliżu Chociwla, DK10 w okolicy Suchania i Recza oraz na DW122, gdzie w południe kolumna pojazdów przejedzie od remizy OSP w Baniach do Pyrzyc, a następnie do węzła Parnica (wjazd na S3).
 • świętokrzyskie – utrudnienia przewidywane są  m.in. na rondzie w Nagłowicach na skrzyżowaniu DK78 z DW742, wspólny odcinek dróg krajowych 74 i 9 w Opatowie, w Pińczowie na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 766 i 767 oraz w Bodzechowie na DK9.
 • podkarpackie – protesty będą mieć miejsce w Medyce na DK28 (rozpoczęły się o godzinie 11:00 i poruszać się będą w stronę Przemyśla) oraz Jarosławiu na DK94 (gdzie rozpocznie się o godzinie 12:00, a zakończy planowo o 14:00).
 • dolnośląskie – protesty zaplanowano m.in. na trzech odcinkach DK5 – pomiędzy miejscowościami Wichrów – Osiek, pomiędzy rondami w Strzegomiu i Dobromierzu oraz w rejonie węzła Kostomłoty na A4. Utrudnienia mają wystąpić także na DK8 – pomiędzy Kobierzycami a Jordanowem Śląskim, Przerzeczynem-Zdrójem a Niemczą oraz Kłodzkiem a Szalejowem Dolnym. Blokowane mają być też fragmenty DK12 w Głogowie; DK15 w Miliczu czy DK35 na odcinku Siedlakowice – Mirosławice-Wojnarowice.
 • podlaskie – protesty miały rozpocząć się około godziny 11:00 przed urzędem wojewódzkim w Białymstoku. Następnie w kolumnie ciągników przejadą pod urząd ulicą Mickiewicza. Rolnicy będą protestować także w godzinach 12.00-14.00 w powiecie siemiatyckim. Kolumna ciągników rolniczych będzie się poruszać DW690 Skiwy – Siemiatycze w rejonie ronda przy restauracji „Kmicic”.
 • lubuskie – utrudnienia mogą mieć miejsce w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego.
 • opolskie – strajk ma odbyć się w 11 powiatach, z kolei największe utrudnienia spodziewane są na drogach dojazdowych do Krapkowic i Opola. Na 15 trasach potwierdzono przejazd ponad tysiąca ciągników, które wezmą udział w strajku, a ponadto mają odbyć się dwa zgromadzenia. Największe utrudnienia spodziewane są na drogach dojazdowych do Krapkowic i Opola.
Źródło: tvn24.pl
Źródło: tvn24.pl
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]