Otrzymałeś SMS z tego numeru? Ktoś próbuje się podszyć pod Twoich bliskich

Wiadomości SMS informujące o rzekomym zepsutym telefonie i prośbie o przelanie pieniędzy to stara metoda oszustów. Niestety jednak można wnioskować, że w niektórych przypadkach skuteczna, z uwagi na to, że dalej jest stosowana. Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Portal dobreprogramy.pl podaje przykład, w którym czytelniczka serwisu otrzymała SMS-a z numeru +48723812406. Treść natomiast brzmi następująco: „Czesc mamo, moj telefon jest zepsuty, nowy numer. Napisz do mnie teraz na Whatsspp”. Następnie podany został link. Jest to oczywiście typowy scenariusz, w którym cyberprzestępcy starają się wyłudzić pieniądze od potencjalnej ofiary.

Oszuści losowo rozsyłają wiadomości podając się na dzieci, rodziców, dziadków lub przyjaciół i proszą o przelanie pieniędzy, w związku z rzekomym nagłym wydarzeniem (np. popsuciem się lub zgubieniem telefonu). Następnie nadawca stara się przenieść rozmowę na WhatsAppa, gdzie prosi o przesłanie środków finansowych najczęściej poprzez Blika. Treść jest najczęściej bardzo podobna, dlatego osobom zaznajomionym z tematem nie trudno je rozpoznać.

Wyżej wspomniany numer oczywiście nie jest jedynym, który wykorzystują oszuści. Atakujący regularnie zmieniają numery w celu uniknięcia rozpoznania. Najłatwiej zweryfikować oszustwo poprzez skontaktowanie się z osobą, która wydaje nam się nadawcą, poprzez dotychczasowy jej numer lub innymi środkami komunikacji. Jeżeli okaże się, że SMS to próba wyłudzenia pieniędzy, należy od razu go zablokować aby uniknąć pomyłek w przyszłości. Warto również przesłać go do analizy bezpieczeństwa zespołowi CERT Polska, pod numer 8080.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]