„Nie jesteśmy autorem tych treści!”. Bank apeluje o ostrożność!

W swoim wpisie na portalu X (dawny Twitter), PKO Bank Polski ostrzega przed nową kampanią oszustów, podszywających się pod instytucję. Rozsyłają oni wiadomości z informacją o rzekomej aktualizacji bezpieczeństwa konta

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Na swoim oficjalnym profilu na portalu społecznościowym PKO Bank Polski ostrzega przed fałszywymi wiadomościami, których nadawcy podszywają się pod bank. W nagłówku wiadomości możemy przeczytać, że spam dotyczy „ważnej aktualizacji bezpieczeństwa konta”.

„Szanowni klienci, Chcielibyśmy poinformować o znaczeniu europejskiej dyrektywy DSP2 (Dyrektywa o usługach płatniczych), która ma na celu wzmocnienie dostępu do Państwa kont i transakcji online. W ramach tej dyrektywy, wymagane jest teraz silne uwierzytelnienie dla wszystkich banków. W celu zapewnienia bezpieczeństwa Państwa danych, wprowadziliśmy aktualizację, którą należy aktywować, postępując zgodnie z poniższymi instrukcjami. Państwa bezpieczeństwo pozostaje naszym najwyższym priorytetem, dlatego nasz zespół ds. bezpieczeństwa opracował nowy model ochrony. Aby zastosować ten system do Państwa konta prosimy o aktualizację” – czytamy w treści fałszywej wiadomości.

Chociaż może ona wydawać się wiarygodna, to bank w komunikacie alarmuje, że nie jest on autorem takiej treści. Ponadto w wiadomości znajduje się link prowadzący do spreparowanej strony. Jak w większości tego typu kampanii, na takich stronach oszuści dokonują prób wyłudzenia danych karty bądź logowania do bankowości internetowej.

Przede wszystkim należy nie klikać w podane w wiadomościach linki oraz nie pobierać załączników (mogą one zawierać wirusy). Takie wiadomości warto ignorować i od razu usuwać, a w przypadku wątpliwości można zadzwonić na infolinię banku i poinformować o zaistniałej sytuacji.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]