Taki telefon może odebrać każdy. Uwaga, to oszustwo!

CERT Polska ostrzega przed trwającą kampanią cyberprzestępców, którzy dzwonią do losowych osób, podając się przy tym za pracownika ZUS-u. Podczas rozmowy zadają pytania dotyczące opłacania składek 

Fot. Shutterstock

W swoim komunikacie na portalu X (dawny Twitter) CERT Polska przestrzega przed fałszywymi telefonami. Oszuści dzwonią do losowych osób i podają się za pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podczas rozmowy informują o nieopłaconych składkach, a potem starają się wyłudzić informacje dotyczącą nazwy banku ubezpieczonego. Te z kolei mogą zostać wykorzystane do ataków w przyszłości lub innych działań.

Podobnym scenariuszem posługują się przestępcy, którzy podając się za pracowników banku próbują wyłudzić dane wrażliwe lub nakłonić potencjalną ofiarę do zainstalowania konkretnego oprogramowania w celu „rozwiązania problemu”. W rzeczywistości takie działanie umożliwi oszustowi między innymi kradzież środków z konta ofiary.

W sytuacji odebrania takiego telefonu najlepiej rozłączyć się oraz na własną rękę zweryfikować kwestię w ZUS. Wszystkie szczegóły dotyczące składek dostępne są w serwisie PUE ZUS, do którego możemy zalogować się poprzez Profil Zaufany lub aplikację mObywatel. Można również skorzystać z aplikacji mobilnej mZUS.

Źródło: dobreprogramy.pl
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]