Urząd KNF alarmuje! Oszuści dzwoniąc podszywają się pod pracowników

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega na portalu X przed fałszywymi telefonami, które może odebrać każdy. Przestępcy podszywają się pod pracowników urzędu

Fot. Shutterstock

Jak podano we wpisie, oszuści wykorzystując metodę spoofingu (podszywanie się pod inne urządzenie lub użytkownika sieci) podają się za pracowników Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. W ostatnim czasie popularne wśród przestępców stało się podszywanie pod numer telefoniczny banków lub innych instytucji. Zaznaczono, że oszuści mogą w ten sposób podszyć się pod dowolny numer telefonu, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, w momencie odebrania połączenia.

Jak wyjaśniono, KNF ani UKNF „nigdy nie uczestniczy ani nie pośredniczy w bezpośrednich relacjach ani w realizacji transakcji finansowych pomiędzy klientem a instytucją finansową”. Przypomniano również, aby nigdy nie podawać podczas rozmowy swoich danych, zwłaszcza osobom nieznajomym, nawet jeśli podają się za, z pozoru, osobę godną zaufania.

W przypadku otrzymania telefonu od osoby, której dane widnieją na liście KNF lub stronie KNF, należy dopytać w imieniu jakiego podmiotu dzwoni. Następnie należy się rozłączyć i zadzwonić na infolinię instytucji, na którą powołuje się ta osoba. Jeżeli okaże się, że jest to próba oszustwa, należy zawiadomić Policję.

Źródło: tvn24.pl 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]