CSIRT ostrzega! W sieci można natrafić na fałszywą aplikację banku

Nowa kampania cyberprzestępców wymierzona jest do klientów Banku Pekao. W mediach społecznościowych pojawiają się reklamy, w których oszuści wykorzystują wizerunek banku

Fot. Pixabay

CSIRT KNF we współpracy z CERT Orange Polska zidentyfikował kampanię phishingową, w której cyberprzestępcy podszywają się pod Bank Pekao. Zespół ostrzega, że w mediach społecznościowych możemy natrafić na fałszywą wersję aplikacji PeoPay, której pobranie oferowane jest w formie pliku APK.

Problematyczne są również fałszywe konta z nazwą PeoPay, które wyświetlają reklamy zawierające łącza. Ten z kolei prowadzą do spreparowanej aplikacji bankowej. Zainstalowanie aplikacji na urządzeniu wiąże się oczywiście z zainfekowaniem go. Oprogramowanie zażąda całego szeregu uprawnień, w tym dostępu do SMS-ów i pamięci telefonu.

Ponadto, w ten sposób przestępcy mogą przejąć dane logowania do bankowości internetowej, a to natomiast umożliwi im szybką kradzież środków finansowych. Oszuści zachęcają klientów, między innymi poprzez ofertę „odbioru 900 złotych na konto po zainstalowaniu nowej wersji oprogramowania” na telefon. Jest to oczywiście kłamstwo, które ma na celu zachęcenie potencjalnych ofiar i zwabienie ich dużą sumą pieniędzy.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]