Inflacja w Polsce najniższa od lat! Najnowsze dane GUS mówią jasno

Dziś w godzinach porannych, Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane dotyczące odczytu inflacji za styczeń 2024 roku. Są one zaskakujące, bowiem wskazują one, że obecnie inflacja jest najniższa od dłuższego czasu

Fot. Shutterstock

Jak poinformował w dniu dzisiejszym Główny Urząd Statystyczny, średnie ceny towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym miesiącu bieżącego roku urosły w Polsce rok do roku o 3,9 procent. Oznacza to wyraźny spadek dynamiki z 6,2 procent, zanotowanej w grudniu zeszłego roku. Według opublikowanych danych, obecnie inflacja jest najniższa od marca 2021 roku (3,2 procent). Odczyt zaskoczył również ekonomistów, gdyż według ich wcześniejszych prognoz, obniżenie wskaźnika miało wynieść do 4,1 procent.

Należy jednak zauważyć, że opublikowane dzisiaj dane są odczytem wstępnym, liczonym jeszcze na podstawie „starego koszyka inflacyjnego”, czyli zestawienia pokazującego, jaki procentowy udział w ogólnej sumie wydatków gospodarstwa domowego mają poszczególne towary i usługi.

Podano również wstępne informacje dotyczące kształtowania się cen w poszczególnych kategoriach. Produkty spożywcze oraz napije bezalkoholowe podrożały o 4,9 procent rok do roku, a wydatki mieszkaniowe kosztowały 2,3 procent więcej rok do roku, przy czym ceny nośników energii spadły o 2,1 proc. w ujęciu rocznym. Tańszy natomiast o 4,4 procent rok do roku był transport, a ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły o 8,1 procent rok do roku.

Jak prognozują ekonomiści oraz prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, pierwszy kwartał bieżącego roku ma przynieść postępującą dezinflację, a w marcu inflacja powinna „otrzeć się” o cel NBP, który wynosi 2,5 procent rok do roku (z dopuszczalnym przedziałem odchyleń o 1 punkt procentowy). Przewiduje się jednak, że potem dynamika cen może znów rosnąć.

Źródło: polsatnews.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]