ZUS alarmuje! Takie maile mogą trafić do każdego! Dotyczą 800 plus

Na skrzynki milowe Polaków zaczęły trafiać maile, w których oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W treści informują o konieczności uzupełnienia danych

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami, które informują o rzekomej konieczności uzupełnienia i/lub poprawienia danych dotyczących świadczenia 800 plus. Oszuści starają się przekonać potencjalne ofiary, że bez podjęcia takich działań, kwota świadczenia nie zostanie podniesiona z 500 na 800 złotych.

Jak w wielu takich przypadkach, do wiadomości dołączony jest link prowadzący do spreparowanego formularza, w którym potencjalna ofiara miałaby zaktualizować swoje dane, w rzeczywistości jednak wpisując je, dostarcza je cyberprzestępcom. ZUS przestrzega, że wiadomości te nie są wysyłane przez Zakład „i są one fałszywe”.

Należy pamiętać, że od stycznia tego roku świadczenie wychowawcze, wypłacane w nowej wysokości 800 złotych, jest podnoszone automatycznie i nie trzeba składać wobec tego dodatkowego wniosku. Świadczeniobiorcy zatem nie są w tym zakresie proszeni o podjęcie jakichkolwiek działań.

ZUS wysyła maile i SMS-y jedynie w sytuacji, gdy konieczne jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie świadczenia. Wtedy to w treści odbiorcy informowani są o zamieszczeniu wezwania na portalu PUE ZUS, a w takim wiadomościach nigdy nie podawane są żadne linki ani załączniki. Natomiast w przypadku konieczności zmiany danych we wniosku o świadczenie wychowawcze, można złożyć wniosek za pośrednictwem portalu PUE ZUS, aplikacji mobilnej mZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.

Źródło: tvn24.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]