CERT Orange apeluje o ostrożność! Popularne oszustwo w nowej odsłonie

Wiadomości SMS od „kuriera” lub „poczty”, informujące o przesyłce to znana od dawna metoda oszustów. Obecnie jednak ewoluowała ona do nowej formy, przed którą ostrzega zespół CERT Orange

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Fałszywe SMS-y informujące o paczce zazwyczaj skupiają się wokół krótkich komunikatów, mówiących o rzekomym problemie z przesyłką. Zwykle zawierają w sobie linki prowadzące do spreparowanych stron, gdzie od potencjalnych ofiar wyłudzane są dane logowania do bankowości internetowej lub inne dane wrażliwe. To natomiast daje przestępcom możliwość do kradzieży środków z konta.

Obecnie CERT Orange Polska informuje o nowej odsłonie tej starej metody oszustwa. W tym przypadku kampania wycelowana jest w użytkowników iPhone’ów, którzy otrzymują specyficznie przygotowane wiadomości SMS (jednak wiadomości mogą trafić również do użytkowników Androida). Ich treść jest bowiem stosunkowo długa, w której oszuści, podszywając się pod InPost, sugerują konieczność skopiowania linku do Safari, aby dalej zarządzać paczką.

W każdej tego typu sytuacji należy zachować ostrożność oraz nie działać pod wpływem chwili. Podejrzane wiadomości należy ignorować i od razu usuwać. W żadnym wypadku nie należy klikać w podawane w wiadomościach linki oraz podawać swoich danych osobom trzecim.

Źródło: dobreprogramy.pl
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]