Niezwykle krótki SMS „od OLX”. Nie daj się nabrać!

Wiadomości z informacją o wstrzymanych przesyłkach lub nadanych paczkach to stara metoda oszustów. Tym razem przestępcy rozsyłają zaskakująco krótki komunikat o długości jedynie 47 znaków, wliczając w to fałszywy link

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Jak podaje portal dobreprogramy.pl, do czytelnika serwisu dotarła nietypowa wiadomość SMS, w której cyberprzestępcy podszywają się pod OLX. Treść jest zaskakująco krótka i prosta: „Nowe zamówienie na OLX”. Nadawcą jest  „InfoSMS”, co może sugerować, że wiadomość została wysłana przez automat. Pod wiadomością podany jest również skrócony link, który najprawdopodobniej prowadzi do spreparowanej strony, gdzie odbiorca najpewniej zostanie poinformowany o rzekomej możliwości odebrania pieniędzy.

Jest to oczywiście próba wyłudzenia danych logowania do bankowości internetowej. Zwykle w takich przypadkach w wiadomościach zawarte są dłuższe komunikaty, a w ich treści oszuści podają więcej szczegółów, oczywiście zmyślonych. W tym przypadku jednak, być może, postanowili nadać wiadomości enigmatyczny charakter i  tym samym zachęcić odbiorów do kliknięcia w groźny link.

Niemniej jednak, każdorazowo należy weryfikować takie informacje na własną rękę, po zalogowaniu do aplikacji lub serwisu. Nigdy nie należy podawać swoich danych osobom trzecim ani nie klikać w podawane linki. Należy również nie pobierać zawartych w tego typu wiadomościach plików, gdyż mogą zawierać one wirusy. Podejrzane SMS-y można również zgłaszać do analizy bezpieczeństwa (pod numerem 8080).

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]