Decyzja w sprawie bonu senioralnego zapadła! Minister podała termin

Jak zapowiedziała w dniu dzisiejszym minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, ustawa o nowym świadczeniu jest już przygotowana. Zapowiedziała również, że będzie gotowa na sto dni rządu

Fot. Kraków w Pigułce

Dziś na antenie TVP Info minister ds. polityki senioralnej, Marzema Okła-Drewnowicz poinformowała, że ustawa o bonie senioralnym jest już gotowa, a do jej realizacji przygotowany jest odpowiedni program. Ustawa ma być gotowa na sto dni rządu. Nowe świadczenie ma być wsparciem dla osób w przedziale wiekowym 40-50 lat, których rodzice (w wieku 70-80 lat) wymagają opieki, a przyszli beneficjenci nie są w stanie całkowicie sprostać takiej opiece (np. z uwagi na pracę lub inne obowiązki).

Bon senioralny ma umożliwić opłatę usług opiekuńczych dla osób starszych. Przyznawanie świadczenia będzie pod pieczą samorządów oraz ośrodków pomocy społecznej. Pracownik socjalny wraz z lekarzem będą oceniali, ile godzin wymaga osoba, której rodzina zgłasza się po pomoc. Z kolei wysokość świadczenia będzie zależna od wysokości płacy minimalnej. Maksymalnie będzie można otrzymać kwotę równą połowie minimalnego wynagrodzenia, czyli do lipca 2121 zł brutto, a po lipcowej waloryzacji – 2150 zł brutto.

Jak wyjaśniła minister, Polska jest krajem, w którym przybywać będzie starszych ludzi i w związku z tym trzeba przygotować programy wspierające. Zauważa, że obecnie nie ma systemowego rozwiązania tego typu, a państwo nie wprowadziło żadnej alternatywy, która mogłaby być finansowana na otwartym rynku, a obecnie rodziny muszą radzić sobie same. To natomiast prowadzi do rozkwitu szarej strefy.

„Kiedy wprowadzimy bon opiekuńczy na rynek, istnieje szansa, że osoby pracujące obecnie w szarej strefie będą mogły podjąć legalną pracę” – dodała.

Źródło: money.pl

„Kiedy wprowadzimy bon opiekuńczy na rynek, istnieje szansa, że osoby pracujące obecnie w szarej strefie będą mogły podjąć legalną pracę” – dodała.

Źródło: money.pl
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]