Podszywają się pod bliskie nam osoby. Jak chronić się przed groźnym oszustwem?

Ataki, w których oszuści podszywają się pod bliskie osoby potencjalnych ofiar, nie tracą na swojej popularności. Są niezwykle niebezpieczne, gdyż przestępcy wykorzystują naszą chęć pomocy osobom do których żywimy silne uczucia

Fot. Pixabay

Portal dobreprogramy.pl informuje o zaobserwowanych wzmożonych atakach cyberprzestępców, wykorzystujących oszustwo „na bliską osobę”. Jest to metoda, w której oszust podaje się za syna/córkę lub mamę/tatę/babcię/dziadka lub przyjaciela potencjalnej ofiary. Obecna kampania skupia się na podszywanie się pod „dziecko” odbiorcy i skierowana jest do matki.

„Hej. Mamo napisz do mnie na WhatsApp rozwalil sie moj tel nowy nr” – tak brzmi treść wiadomości SMS. Pod spodem znajduje się załącznik, pod którym oszust będzie zachęcał odbiorcę do dalszego kontaktu. Warto zaznaczyć, że przestępcy korzystają z wielu numerów, a ostatnie próby ataku pochodziły od numeru 884789468. Dalsza rozmowa w aplikacji WhatsApp prowadzi do próby wyłudzenia pieniędzy, zazwyczaj oszuści proszą o przesłanie wskazanej kwoty poprzez Blik lub bezpośredni przelew.

Należy pamiętać, że tego typu wiadomości to phishing i najprawdopodobniej nie pochodzą one od bliskich nam osób. Można to łatwo sprawdzić, bowiem wystarczy zadzwonić do danej osoby pod dotychczasowy numer telefonu. Można również podejrzanego SMS-a przesłać do zespołu CERT Polska (pod numerem 8080) w celu weryfikacji pod kątem bezpieczeństwa.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]