„Twoje konto e-mail zostanie dzisiaj zamknięte”. Uważaj na to oszustwo!

Trwająca obecnie kampania phishingowa polega na podszywaniu się oszustów pod wizerunek Onet Poczty. Rozsyłają oni losowo e-maile z informacją o rzekomym zamknięciu konta

Fot. Pexels

„OSTRZEŻENIE: Twoje konto e-mail zostanie dzisiaj zamknięte. Drogi użytkowniku, Dostępna jest nowa aktualizacja zabezpieczeń na rok 2024. Jeśli dzisiaj nie dokończysz aktualizacji, Twoje konto e-mail zostanie zamknięte. Zaktualizuj swoje konto e-mail poniżej, aby uniknąć zamknięcia konta e-mail” – tak brzmi treść fałszywej wiadomości.

Tym razem przestępcy podszywają się pod Onet Poczta, o czym informują specjaliści z firmy Cyber Rescure. Groźba o zamknięciu konta ma skłonić odbiorcy do podjęcia natychmiastowych kroków, zwłaszcza jeżeli wystarczy kliknąć w link i zalogować się do swojej elektronicznej poczty. Spreparowana strona również na pierwszy rzut oka wygląda autentycznie, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Podanie na niej swoich wrażliwych danym może mieć niestety poważne konsekwencje.

Jeżeli odbiorca chłodno i na spokojnie prześwietli wiadomość, może zauważyć kilka szczegółów, które wzbudzą wątpliwości. Przede wszystkim po dokładnym przyjrzeniu się adresowi URL można dojść do wniosku, że strona jedynie udaje, że jest stroną Onetu. Jeżeli jednak odbiorca pod swoje dane na fałszywej stronie, może się to skończyć przejęciem konta, a jego odzyskanie może okazać się w przyszłości niezwykle trudne.

Jak wyjaśnia Elwira Charmuszko, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa z CyberRescue, oszuści w pierwszych krokach zmieniają informacje podane w naszym profilu – edytowany jest numer telefonu, pomocniczy adres e-mail oraz dane personalne. Takie działania uniemożliwią nam odzyskanie dostępu do konta.

W przypadku otrzymania podobnego maila nie należy działać pod wpływem emocji. Należy pamiętać, że tego typu wiadomości to typowy phishing i warto zastosować się do trzech prostych zasad, mianowicie nie klikać w żadne podane linki, nie podawać danych wrażliwych ani danych logowania oraz warto takie wiadomości zgłaszać jako SPAM.

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]