Rozpoczęła się wiosna meteorologiczna! Kiedy w tym roku wypada kalendarzowa i astronomiczna?

Wraz z początkiem marca powitaliśmy długo wyczekiwaną wiosnę meteorologiczną! To oznacza, że niedługo rozpocznie się również wiosna astronomiczna oraz kalendarzowa. Kiedy wypada w roku 2024?

Fot. Pixabay

Pierwszy marca to umowna data rozpoczęcia wiosny, która została przyjęta przez meteorologów i klimatologów, aby możliwe było porównanie okresów o takiej samej długości i obliczać dane statystyczne. Wiosna meteorologiczna potrwa do 31 maja. Natomiast wiosna astronomiczna będzie miała swój początek nieco później, bo podczas równonocy wiosennej, kiedy to Słońce przechodzi przez punkt Barana na niebie. Najczęściej dochodzi do tego między 19 a 21 marca.

W tym roku z kolei moment równonocy wiosennej nastanie w środę 20 marca o godzinie 04.07. Z tego powodu wiosna astronomiczna rozpocznie się więc dzień wcześniej niż wiosna kalendarzowa. Wtedy to dni zaczną stawać się coraz dłuższe, a noce z kolei będą krótsze. Astronomiczna wiosna będzie trwała aż do przesilenia letniego, czyli do dnia 20 czerwca.

Wiosna kalendarzowa zacznie się 21 marca i potrwa do 21 czerwca. Okres ten został ustalony przez meteorologów, w celu porównywania obserwacji prowadzonych w różnych lokalizacjach. Rozróżnia się jeszcze termiczne i fenologiczne okresy pór roku. Ta pierwsza  wyznacza kryterium średniej dobowej temperatury powietrza, czyli w przypadku wiosny od 5 do 15 stopni Celsjusza.

Natomiast pory fenologiczne związane są z fazami rozwojowymi roślin i obserwacjami ich stadium rozwoju oraz z zachowaniem zwierząt. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyjaśnia, że wiosna fenologiczna zaczyna się w momencie „wschodów pierwszych roślin zielonych oraz budzenia się soków w roślinach wieloletnich.

Źródło: tvn24.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]