Nawet 35 dniu urlopu w 2024 roku. Którym pracownikom przysługują?

W Polsce osoby zatrudnione mogą wydłużyć swój urlop nawet do 35 dni. Większość osób zatrudnionych ma możliwość skorzystania z takiej opcji. Jakie są warunki?

Fot. Pixabay

Jak wskazują przepisy, osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę mogą skorzystać z 20 lub 26 dni urlopu w trakcie roku, natomiast jest to uzależnione od stażu pracy. Osobom o stażu pracy mniejszym niż 10 lat przysługuje krótszy urlop, jednak do stażu wlicza się również okres studiów. Pracownikom posiadającym wyższe wykształcenie (dyplom licencjata, magistra lub wyżej) automatycznie dolicza się 8 lat. Oczywiście w tym wypadku mówimy o urlopie wypoczynkowym, a należy pamiętać, że istnieje jeszcze kilka wariantów urlopu.

Jednym z nich jest urlop z powodu siły wyższej, który wynosi 2 dni robocze lub 16 godzin pracy w roku kalendarzowym. W tym wypadku pracodawca nie może odmówić udzielenia takiego urlopu. Osoby zatrudnione mają również prawo do dni wolnych przeznaczonych na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia. Tutaj również przysługują 2 dni lub 16 godzin, a pracownik otrzymuje wynagrodzenie w pełnej wysokości.

Ponadto osoby zatrudnione mogą skorzystać z urlopu opiekuńczego. Ten przeznaczony jest dla pracowników, którzy opiekują się członkami rodziny i przysługuje im na to do 5 dni w trakcie roku kalendarzowego. Oczywiście do dni wolnych od pracy można doliczyć weekendy oraz święta. Jak podaje serwis infor.pl, w tym roku Polakom wypada 115 dni wolnych oraz 251 dni pracujących.

Źródło: money.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]