Otrzymałeś SMS z tego numeru? Uważaj, nadawcą nie jest DHL ani gazownia!

Podszywanie się pod różne powszechnie znane firmy lub instytucje to stara metoda cyberprzestępców. Okazuje się ponadto, że oszuści mogą wykorzystywać jeden numer telefonu do różnych kampanii, co może ułatwić nam identyfikację oszustwa

Fot. Shutterstock

Nasza redakcja otrzymała bardzo podejrzanego SMS-a, którego nadawcą rzekomo jest DHL. W treści podano informację o wstrzymanej paczce, która wymaga opłacenia. Kwota jest oczywiście niewielka ale problem może stanowić podany na końcu link. Najprawdopodobniej prowadzi on do spreparowanej strony, a na takich przestępcy często dokonują próby wyłudzenia danych logowania do bankowości internetowej. Jeżeli potencjalna ofiara nie zorientuje się w porę, może to skutkować kradzieżą środków z konta.

Fot. Kraków w Pigułce

W tego typu wiadomościach naszą czujność powinien wzbudzić od razu podejrzany link, który w żadnym wypadku nie przypomina tego od firmy DHL. Ponadto sama opłata powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Koronnym argumentem jest też sytuacja, gdy otrzymaliśmy podobną wiadomość, a żadnej paczki się nie spodziewamy. W razie wątpliwości należy natomiast na własną rękę skontaktować się z instytucją, która rzekomo jest nadawcą wiadomości.

Przydatnym będzie również sprawdzenie numeru nadawcy w sieci. Po wpisaniu w wyszukiwarkę numeru (przykładowo właśnie 507 788 727) możemy trafić na takie strony jak www.ktoto.info lub www.nieznany-numer.pl. Tam z kolei inni internauci wymieniają się komentarzami na temat danych numerów. Jak możemy wyczytać na stronach, numer 507 788 727 to typowy SPAM, a oszuści z niego korzystający, informują nie tylko o „wstrzymanych paczkach od DHL” ale również o „nieopłaconej fakturze za gaz”.

W sytuacji otrzymania podobnych wiadomości w żadnym wypadku nie należy działać automatycznie i nie klikać podanych linków. Podejrzane SMS-y warto przekazywać do CERT Polska (pod numerem 8080), gdzie zostaną poddane analizie bezpieczeństwa.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]