Otrzymałeś wiadomość o mandacie? Uważaj, to może być oszustwo!

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. Związane jest to z kampanią przestępców, którzy rozsyłają wiadomości e-mail, informując w treści o rzekomym ukaraniu mandatem odbiorcy

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

GITD Główny Inspektorat Transportu Drogowego ostrzega przed fałszywymi mailami, które trafiają do coraz większej ilości odbiorców. Cyberprzestępcy informują w nich potencjalne ofiary o rzekomym nałożeniu kary grzywny za przekroczenie prędkości. Tym samym starają się wywołać poczucie strachu oraz wywrzeć presję na odbiorcy, gdyż termin płatności ma upłynąć w ciągu 72 godzin.

„Szanowny Panie/Szanowna Pani. Niniejszym informujemy, że został Pan ukarany mandatem za przekroczenie prędkości. Należność należy uiścić w ciągu 72 godzin. W razie potrzeby oferujemy opcję planów płatności (…) Prosimy o niewysyłanie czeków. Wszelkie należności należy uiścić przelewem internetowym za pośrednictwem PayU. Jeżeli zdecyduje się Pan na zakwestionować mandat, proszę kliknąć tutaj (podany link) w celu skontaktowania się z najbliższym Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym za pomocą poczty ProtonMail” – tak brzmi treść fałszywego maila.

Zawarto również tabelkę, w której znajduje się informacja o przekroczeniu prędkości oraz przybliżona lokalizacja, w której dokonano wykroczenia. W mailu brak jednak konkretnych informacji pozwalających zidentyfikować kierowcę, nie ma nawet zdjęcia z fotoradaru ani numeru rejestracyjnego pojazdu.

Należy pamiętać, że Główny Inspektorat Transportu Drogowego (jako organ nadzorujący Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym) nigdy nie wysyła wezwań do zapłaty (mandatów) za pośrednictwem poczty e-mail. Opłacenie mandatu jest możliwe w formie online, jednak zawiadomienia wysyłane są wyłącznie poprzez pocztę. Ponadto, zanim odbiorca otrzyma wezwanie do zapłaty, wysyłany jest do niego list z nakazem udzielenia informacji dotyczącej tego, kto kierował zarejestrowanym na fotoradarze pojazdem.

Pod żadnym pozorem nie należy klikać w podane w podobnych wiadomościach linki oraz załączniki. Najczęściej przekierowują one do spreparowanych stron, gdzie oszuści podejmują prób wyłudzenia danych wrażliwych, w tym danych logowania do bankowości internetowej. Osoby, które padły ofiarą takiego ataku powinny niezwłocznie zgłosić sprawę policji oraz powiadomić bank. Konieczne będzie również zmienienie hasła do konta, w celu uchronienia się przed kradzieżą środków finansowych.

Źródło: dobrprogramy.pl

Źródło: dobreprogramy.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]