Kiedy głos uznany jest za nieważny i ile otrzymamy kart? Wybory samorządowe już wkrótce

Za niecały miesiąc odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. Z tego względu istotne jest aby zapoznać się z najważniejszymi informacjami, które przydadzą nam się, gdy otrzymamy karty do głosowania

Fot. Shutterstock

Pierwsza tura wyborów samorządowych w Polsce odbędzie się w niedzielę, 7 kwietnia 2024 roku, w godzinach 7:00-21;00, natomiast tam, gdzie potrzebna będzie druga tura, zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później, w niedzielę 21 kwietnia (w tych samych godzinach). Wyjątkiem mogą być okręgi wyznaczone na terenie szpitali lub zakładów karnych, gdzie komisja może zamknąć głosowanie o 18, o ile wszyscy uprawnieni do głosowania oddali już swoje głosy.

Każdy wyborca otrzyma cztery karty do głosowania: z listą kandydatów do rady gminy, rady powiatu, do sejmiku województwa oraz na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wyjątek stanowią miasta na prawach powiatu, gdzie mieszkańcy otrzymają jedynie trzy karty, bez listy kandydatów do rady powiatu. Na ten moment nie udostępniono jeszcze do wglądów wzorów kart do głosowania.

Ważny głos, podobnie jak w przypadku innych procesów wyborczych, jest uznany gdy na karcie wyborca naniesie dwie, przecinające się linie w obrębie kwadratu przy nazwisku wybranego kandydata. Wszelkie dopiski i rysunki, niezależnie od treści, nie wpływają na ważność głosu, o ile omijają kwadraty przeznaczone na umieszczenie znaku „X”.

Głos zostanie uznany za nieważny, gdy zabraknie na nim owego „X” lub znajdzie się poza obrębem kwadratu. Tak będzie również w przypadku zamalowania kwadratu, postawienia w nim kółka, tzw. „ptaszka” lub krzyżyki gdy pojawią się przy nazwiskach kandydatów z różnych list.

Źródło: Interia
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]