Nowe przepisy już za kilka dni! Tym kierowcom będą konfiskowane pojazdy

Od najbliższego czwartku, 14 marca zaczną obowiązywać przepisy Kodeksu karnego, według których pijanym kierowcom będą konfiskowane samochody. Te mają trafiać na licytacje

Fot. Pixabay

Pijani kierowcy to wciąż ogromny problem na polskich drogach i prawdziwa plaga. Jak informuje portal rmf24.pl, tylko w dniu wczorajszym zatrzymano 320 nietrzeźwych kierowców, w poniedziałek – 337, a w niedzielę 401. Z dostępnych danych wynika, że w pierwszym półroczu zeszłego roku zatrzymano ponad 47 tysiąca osób kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu. W tym samym okresie spowodowali oni 554 wypadki drogowe, w których zginęło 67 osób.

14 marca wejdą w życie przepisy zezwalające policji na konfiskatę samochodu, na okres 7 dni, osobie prowadzącej pojazd pod wpływem. O losie pojazdów będzie decydował sąd, jednak mogą one trafić na aukcję, gdzie będzie można kupić je nawet za połowę ceny. Udział w akcji będzie mógł wziąć każdy obywatel, który nie ma żadnych zobowiązań finansowych wobec państwa.

Takie przepisy będą dotyczyły kierowców, w których organizmie zostanie wykryte ponad 1,5 promila alkoholu oraz 0,5 promila w sytuacji spowodowania wypadku. Konfiskaty będą dotyczyły również trzeźwych kierowców, którzy po spowodowaniu wypadku uciekli z miejsca zdarzenia.

W przypadku gdy skonfiskowany samochód okaże się pojazdem służbowym, sąd będzie nakładał nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Takie kwestie zawarte są w przepisach Kodeksu, jednak na ten moment nie ma do nich przepisów wykonawczych. Jak poinformował wiceszef MSWiA Czesław Mroczek, jeśli od przepisu wykonawczego zależy możliwość działania w tej sprawie to taki przepis musi się pojawić.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]