Otrzymałeś taką wiadomość? Bank ostrzega, to oszustwo!

mBank apeluje do klientów o ostrożność w związku z trwającą kampanią cyberprzestępców. Wykorzystując wizerunek instytucji rozsyłają wiadomości SMS, w którym informują o rzekomej konieczności potwierdzenia tożsamości odbiorcy

Fot. Shutterstock

mBank wydał komunikat, w którym ostrzega przed fałszywymi SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod bank. W wiadomościach zawarty jest link prowadzący do spreparowanej strony, gdzie przestępcy dokonują prób wyłudzenia danych wrażliwych potencjalnej ofiary, w tym danych logowania do bankowości internetowej. Starają się oni wywołać w odbiorcy presję, powołując się na rzekome zablokowanie konta.

„mBank: Zweryfikuj swoja tozsamosc, w przeciwnym razie Twoje konto zostanie tymczasowo zablokowane” – tak brzmi treść fałszywej wiadomości.

Bank apeluje, aby nigdy nie logować się danymi do banku na takich stronach. Przypomina ponadto o kilku ważnych zasadach, które pomogą nam uchronić nasze dane oraz środki finansowe przed kradzieżą. Wskazano, aby:

  • Nigdy nie logować się do banku lub stron szybkich płatności z linków wysłanych w mailach, SMS-ach, komunikatorach lub na portalach społecznościowych (nawet jeśli strona wygląda łudząco podobnie jak strona mBanku!).
  • Zawsze wpisywać adres strony bankowej ręcznie bezpośrednio w swojej przeglądarce internetowej.
  • Nie podawać na takich stronach danych swojej karty płatniczej ani danych osobowych (imię, nazwisko, PESEL itp.)
  • Nie podawać na takich stronach danych służących do łączenia aplikacji mobilnej z Twoim kontem: np. kodu, który przekazuje lektor w wiadomości głosowej. Kod od lektora należy podać wyłącznie w pobranej oficjalnej aplikacji mBanku i tylko gdy to my łączymy aplikację mobilną z kontem.
  • Zwrócić uwagę na to, co autoryzujemy. Należy uważnie czytać wiadomość SMS i upewnić się, czy nie zatwierdzamy nowego typu płatności lub logowania do swojego konta.
  • Nigdy nie podawać żadnych kodów na stronach, do których otrzymaliśmy linki.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]