Prawie 50 tysięcy złotych emerytury! Ile lat przepracował rekordzista?

W Polsce najwyższa emerytura przyznawana jest mieszkańcowi województwa śląskiego i wynosi niemalże 50 tysięcy złotych. Jeszcze przed marcową waloryzacją senior był rekordzistą pod względem wysokości świadczenia 

Fot. Shutterstock

Rekordowe świadczenie emerytalne, w wysokości 48 673,53 złotych, wypłaca oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Zabrzu mieszkańcowi województwa śląskiego. Jeszcze przed waloryzacją emerytura mężczyzny była rekordowo wysoka w Polsce i wynosiła 43 412 zł. Przewyższała one 12 krotnie średnią emeryturę, gdyż w ubiegłym roku przeciętne świadczenie emerytalne wynosiło 3457 zł.

Senior na najwyższą w kraju emeryturę przepracował aż 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni, ani razu nie biorąc zwolnienia lekarskiego. Natomiast świadczenia zaczął pobierać dopiero po 20 latach po przekroczeniu wieku emerytalnego, a na emeryturę przeszedł w wieku 86 lat. Jednak nie są to jedyne czynniki, które wpłynęły na wysokość świadczenia.

Jak wyjaśnia ZUS, im później zawnioskujemy o emeryturę, tym większą możemy dostać z powodu statystycznych lat dożycia, jakie nam zostają. Gdy rekordzista przechodził więc na emeryturę w wieku 86 lat, suma odłożonych przez niego składek była dzielona przez mniejszy współczynnik, niż gdyby zrobił to wcześniej.

Źródło: Interia

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]